Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

30324 miejsce

Świętochłowice znów mają gazetę!

Dzisiaj do rąk Świętochłowiczan trafił pierwszy numer tygodnika powiatowego "DZ Świętochłowice", który dołączony został do magazynowego wydania "Dziennika Zachodniego". Aż chciałoby się powiedzieć: nareszcie!

Kilkustronicowa wkładka dostępna była wraz z "Dziennikiem Zachodnim " wyłącznie na terenie Świętochłowic. Od dzisiaj co piątek mieszkańcy miasta będą mogli przeczytać o bieżących wydarzeniach z życia ich miejscowości. Dodatek do "Dziennika " nie jest wprawdzie typową lokalną gazetą, jaką może pochwalić się chociażby sąsiedni Chorzów; może jednak stanowić jej substytut. W każdym razie, inicjatywa jego wydawania jest godna pochwały.

Nasza prasa dawniej

Dawne gazety w zbiorach muzeum. Fot.Regina WideraŚwiętochłowice w przeszłości wielokrotnie podejmowały próby stworzenia własnej gazety. Ślady tych przedsięwzięć znajdują się w archiwach miejskiego muzeum – to tutaj przechowywane są zachowane egzemplarze gazet wydawanych przed latami. W swych zbiorach muzeum posiada dwa numery "Schwientochlowitz = Bismarckhoetter Anzeiger " pochodzące z 1920 i 1921r. Pamiętają one czasy, w których Niemcy wcielili miasto do swych granic. Wydawane po niemiecku i zapisywane gotykiem przekazywały swym czytelnikom informacje tak lokalne, jak i ze świata. Gazeta ukazywała się jeszcze w roku 1921, lecz trudno ustalić, czy również później.

8 grudnia 1929r. pojawił się pierwszy numer "Gazety Świętochłowickiej " i, jak głosił podtytuł, było to "pismo poświęcone sprawom poważnym i klachom (tj. plotkom) świętochłowickim ". Można było zaleźć w niej sporo artykułów agitacyjnych i prorządowych, ale zamieszczono też teksty poświęcone historii miasta i okolicy. Dopisek głosił, że "wychodzi kiedy chce i kiedy może ". Jej wydawcą był Chrześcijański Zespół Pracy. Następny numer, choć przygotowany, z braku nakładcy niestety nie ukazał się drukiem. Pięć lat później wrócono do tytułu "Gazeta Świętochłowicka " i pojawiała się ona jeszcze w 1936r; czy później – nie wiadomo. Jej dziennikarze podejmowali nie tylko tematy poważne, ale na łamach pisali też teksty dotyczące urodzin, zgonów. Zamieszczano również artykuły historyczne.

W 1971r. pojawiła się jeszcze jednodniówka "Głos Świętochłowic ", a na następne wydawnictwo czekaliśmy aż do 1990r., kiedy z inicjatywy Świętochłowickiego Komitetu Obywatelskiego wyszedł pierwszy numer miesięcznika "Nasz Głos ". Stworzony na potrzeby okresu wyborczego cieszył się uznaniem, niestety, już po kilku miesiącach zaprzestano jego wydawania. Dwa lata później pojawił się "Zwiastun Świętochłowic ", jednak utrzymywał się tylko trzy lata. Po nim powstały jeszcze "Nasze Świętochłowice " oraz "Głos Świętochłowic " (tytuł nawiązywał do "Głosu " z 1971r.), lecz i te nie miały szczęścia - ich wydawanie zakończono po kilku numerach.

A jednak się doczekaliśmy

"Już od dawna daje się odczuć brak gazety świętochłowickiej. A przecież Świętochłowice to miasto powiatowe, a nie jakaś zapadła dziura. Spraw do poruszenia jest bardzo dużo. Robią to już co prawda inne gazety, ale nie mogą nigdy oddać rzeczywistego nastroju Świętochłowic i przytoczyć wszystkich faktów dla braku miejsca. Gazeta niniejsza chce lukę tę wypełnić i dlatego okazała się jak kometa na niebie (...)" – pisze na pierwszej stronie "Gazeta Świętochłowicka" z 1929r. Mimo, że "DZ Świętochłowice " to jedynie cienka wkładka, mieszkańcy miasta mają nadzieję, że będzie spełniała dobrze swoją informacyjną rolę. Trzymamy kciuki!

*Na podstawie książki Mariana Piegzy "Dawne Świętochłowice". Specjalne podziękowania dla pani dyrektor Muzeum Miejskiego za pomoc w przygotowaniu materiału.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.