Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2861 miejsce

Świętokrzyskie: Jaskinia Raj [ZDJĘCIA]

Jaskinia Raj w woj. świętokrzyskim to niewielka, ale jedna z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Korytarze powstały ok. 350 mln lat temu. Ślady obecności człowieka pochodzą sprzed 50 tys. lat. Udostępniona do zwiedzania w 1972 r.

Przed wejściem do Jaskini Raj / Fot. Jolanta PaczkowskaPrzed wejściem do Jaskini Raj pawilon wystawowy przybliżający obrazy życia codziennego neandertalczyków. Oglądamy także szczątki mamuta (mnie zaciekawił jego "ząbek"), nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego.

Idziemy 21-metrowym sztucznie przekopanym chodnikiem prowadzącym do Komory Wstępnej. Tutaj oglądamy otwór, którym odkrywcy dostali się do jaskini. Temperatura wynosi jedynie 9°C, panuje wilgoć, od czasu do czasu na głowę spada kropla wody - na szczęście.

Jaskinia zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Widzimy skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu.

WIĘCEJ ZDJĘĆ TUTAJ

W ścianach liczne skamieniałości koralowców, dno pokrywają jeziorka, tworząc lustra, w których przeglądają się piękne stalagmity, stalaktyty, stalagnaty o różnorodnych kształtach i formach. Poznajemy misy martwicowe i pola ryżowe. Unikatem są pizoidy, czyli nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi.

W Komorze Złomisk - największej w jaskini - widzimy ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami.

Mijamy kolejne sale - Stalaktytową, a następnie Wysoką, zachwycając się dziełem sztuki stworzonym przez naturę.

Uboga jest flora i fauna jaskini, ale spostrzegawczy zauważyli przelatującego nad naszymi głowami nietoperza, przewodniczka pokazała na ścianie jadowite pająki. I cieniutkie jak pajęczyna korzenie drzew liściastych rosnących 8 m nad naszymi głowami.

Jak dotrzeć do Jaskini Raj?
Jadąc od Kielc drogą woj. nr 762, należy skręcić za miejscowością Zgórsko. Tu trzeba zatrzymać się na parkingu i dojść ok. 300 m przez las na miejsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Byłam tam i wyszłam zachwycona. Dziękuję za przypomnienie tego ciekawego miejsca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pięknie dziękuję za fantastyczny opis jaskini. Zastanawiałem się, czy będzie o pająkach, no i jest :)
Do któreś z polskich jaskiń muszę się wybrać "na łowy" tego stworka, może właśnie do tej?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.