Facebook Google+ Twitter

Świętokrzyskie: "Pilnuj swojej szklanki"

Pod auspicjami Wojewody Świętokrzyskiej, Bożentyny Pałki - Koruby, rozpoczęła się w województwie świętokrzyskim kampania edukacyjno - profilaktyczna pod hasłem "Pilnuj swojej szklanki".

Szklanka. / Fot. www.wikipedia.org.plTa kampania skierowana jest głównie do młodych ludzi, bywalców klubów muzyczno - tanecznych i dyskotek, w których młodzież lubi spędzać wolny czas, zwłaszcza w okresie wakacji. I to tam właśnie pada ona ofiarą substancji GHB (czyli kwasu 4-hydroksybutanowego), zwanej potocznie pigułką gwałtu. Wystarczy na chwilę stracić z oczu szklankę z napojem lub drinkiem, a wtedy...

Wrzucona ukradkiem do napoju pigułka działa podobnie jak większa ilość alkoholu - daje pozorne uczucie rozluźnienia, osłabia czujność, powoduje zawroty głowy, uczucie oszołomienia, senność. Zażycie zbyt dużej ilości skutkuje torsjami, oczopląsem, problemami z utrzymaniem równowagi, a nawet śpiączką. Osoba unieszkodliwiona pigułką GHB staje się łatwą ofiarą przestępstwa: gwałtu, kradzieży, pobicia. Wykrycie takiego przestępstwa jest trudne, ponieważ substancja znika z krwi i moczu w ciągu 24 - 48 godzin, a ofiara niewiele jest w stanie powiedzieć, gdyż na skutek utraty świadomości nie wie, co się z nią działo w czasie, gdy była pod wpływem GHB.

Świętokrzyska kampania ma przede wszystkim na celu uświadomienie młodym ludziom potencjalnego zagrożenia bycia ofiarą tej substancji oraz przekazywanie informacji dotyczących negatywnych skutków niebezpiecznych zachowań.

- Chcemy działać prewencyjnie. Ta kampania ma zapobiec fatalnym skutkom nieświadomego zażycia preparatów powodujących utratę świadomości. Nasze wspólne działanie powinno zaowocować przestrogą wśród tych młodych ludzi, którzy z racji swojego wieku podatni są na pewnego rodzaju niefrasobliwość - powiedziała wojewoda Bożentyna Pałka - Koruba podczas specjalnej konferencji prasowej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim.Wojewoda, Bożentyna Pałka - Koruba (pierwsza z prawej) podczas konferencji inaugurującej kampanię "Pilnuj swojej szklanki". / Fot. www.kielce.uw.gov.pl
Partnerami Wojewody Świętokrzyskiej w kampanii "Pilnuj swojej szklanki" jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Jej funkcjonariusze wzmogą ilość i częstotliwość patroli w okolicach dyskotek, klubów i pubów. Patronem medialnym akcji jest Telewizja Nowa Kielce, która będzie emitować specjalne spoty (spoty pojawią się także na antenie radiowej).

Kampania "Pilnuj swojej szklanki" potrwa do końca wakacji.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 24.07.2010 12:50

Ważny, potrzebny temat i powinien być ciągle przypominany.5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rada na to jest jedna, chodzić na imprezy z prawdziwymi przyjaciółmi, a do szklanki nalewać tylko tyle żeby wypić jednorazowo. W grupie łatwiej zauważyć dziwne reakcje w spół zabawowiczów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5+!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krzysztof cieszę się, że poruszyłeś ten temat. Jakże topowy w czasie wakacji. Aż dziw bierze, że profesjonalne media nie krzyczą, wrzeszczą, uświadamiają i przestrzegają. Jest to potworna zaraza nasilająca się zwłaszcza w okresie wakacji. Dziękuję. Oczywiście, że 5*.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A potem płacz i zgrzytanie zębów...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Problem istnieje i jest dosc duzy i przewaznie przykry w skutkach. Niestety nie o niedoinformowanie chodzi, ale jak zwykle o ludzi.
Zreszta to jak walka z wiatrakami. Bedac w klubie, szczegolnie po kilku glebszych, nie da sie caly czas szklanki w rece trzymac, czy nawet oka na niej... trzeba byloby tanczyc i do ubikacji z nia chodzic... nierealne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Taka kampania jest bardzo potrzebna. Oby tylko młodzież wzięła ją sobie do serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.