Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

33413 miejsce

Świętokrzyskie stawia na nowoczesne technologie

Na początku kwietnia Adam Jakubas, marszałek województwa świętokrzyskiego i Marcin Perz, członek zarządu tegoż województwa podpisali wstępną umowę w sprawie utworzenia Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego (RCNT).

 / Fot. http://www.sejmik.kielce.pl/Powstanie w miejscowości Podzamcze Chęcińskie. W jego skład wejdą centrum naukowo – technologiczne, dysponujące laboratoriami badawczo-wdrożeniowymi, halą produkcyjną i terenami inwestycyjnymi (30 hektarów) oraz - skierowany przede wszystkim do przedsiębiorczych młodych ludzi - Regionalny Inkubator Technologiczny. Siedzibą RCNT będzie odrestaurowany zabytkowy zameczek, który w przeszłości był siedzibą starostwa chęcińskiego.

Działalność Świętokrzyskiego Centrum Naukowo-Technologicznego będzie się skupiała wokół tematyki alternatywnych i odnawialnych źródeł energii, informatyki, komunikacji czy elektroniki. Jego podstawowym polem działalności będzie umożliwienie przepływu informacji, w tym przede wszystkim wiedzy i technologii, pomiędzy ośrodkami naukowymi województwa i przedsiębiorcami.
Jak podkreślają pomysłodawcy projektu, wzorem dla chęcińskiego centrum jest największy europejski park technologiczny, czyli fiński Technopolis Innopoli. Jest to działający od 25 lat park, w ramach którego działa ponad 300 firm. Dzięki szerokiej ofercie park nadal przyciąga nowych inwestorów, a działające już przedsiębiorstwa wciąż opatentowują nowe innowacyjne rozwiązania korzystne nie tylko dla fińskiej, ale również europejskiej, czy wręcz światowej gospodarki.

Inicjatorem powstania Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego jest konsorcjum, do którego weszły: samorząd województwa świętokrzyskiego, powiat kielecki, gmina Chęciny, ŚCITT, czyli Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach, Staropolska Izba Przemysłowo-Handlowa oraz dwie uczelnie wyższe regionu – Uniwersytet Jana Kochanowskiego i Politechnika Świętokrzyska. Członkowie konsorcjum mają nadzieję, że ich inicjatywa przyczyni się do ożywienia gospodarki województwa i podniesienia poziomu jego konkurencyjności oraz – co za tym idzie – do ogólnego wzrostu atrakcyjności regionu w oczach potencjalnych inwestorów.

Inwestycja jest możliwa dzięki funduszom pozyskanym ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Budowa centrum znalazła się na liście kluczowych projektów europejskich wytypowanych przez ministerstwo rozwoju regionalnego. Jej koszt wyniesie ponad 56,5 miliona złotych (w tym ponad 46 milionów z UE). RCNT rozpocznie działalność w 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.