Facebook Google+ Twitter

Świętość to zadanie chrześcijanina

Zostać świętym to zadanie każdego chrześcijanina - powiedział Benedykt XVI w dniu uroczystości Wszystkich Świętych.

Benedykt XVI / Fot. AKPAPapież mówił w swoim rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, że świętość bywa rozumiana, jako coś dla wybranych, droga dla uprzywilejowanych. Tymczasem – jak się wyraził - zostać świętym to zadanie każdego chrześcijanina.

W dniu 1 listopada częściej niż zwykle mówi się o powszechnym powołaniu do świętości. Każdy z wierzących, niezależnie od konkretnej drogi życia: małżeństwa, drogi życia konsekrowanego, czy też życia w samotności jest powołany do bycia świętym. Brzmi to dość niewiarygodnie, zwłaszcza, gdy obserwuje się liczne ludzie ograniczenia, różne formy niedostatku i zła. Zgodnie z nauczaniem Kościoła, świętość staje się zadaniem człowieka „tu i teraz”. Zatem z człowieczeństwa pełnego ograniczeń można uczynić życie święte. Tego stanu nie sposób osiągnąć własnymi siłami. Konieczna jest pomoc łaski Bożej. Teologia wskazuje, iż każdy otrzymał dar zbawienia, bo Jezus Chrystus złożył ofiarę za wszystkich ludzi. Od każdego z nas jednak zależy, w jakim stopniu przyjmiemy od Boga dar świętości.

Początki święta sięgają IV w. W Antiochii czczono wtedy pamięć o wielu bezimiennych męczennikach, których wspominano w niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. W 837 r. papież Grzegorz IV rozporządził, aby dzień 1 listopada był dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego.

W uroczystość Wszystkich Świętych Kościół wspomina nie tylko oficjalnie uznanych świętych, czyli tych beatyfikowanych i kanonizowanych, ale także wszystkich wiernych zmarłych, którzy już osiągnęli zbawienie i przebywają w niebie.

źródło: KAI

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.