Facebook Google+ Twitter

Świętoszów. Czarna Dywizja wyrusza do Afganistanu

Wczoraj na terenie jednostki wojskowej odbyło się uroczyste pożegnanie 1300 żołnierzy, którzy będą tworzyć trzon VIII Zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.

 / Fot. .To doborowi Lubuszanie z 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, mającej za patrona króla Jana III Sobieskiego, popularnie zwanej jako Czarną Dywizją. W rocznicę odsieczy wiedeńskiej, dwa tygodnie temu, jednostka obchodziła wraz z mieszkańcami Żagania swoje święto. - To dla nas symboliczna data – stwierdził wówczas dowódca Dywizji gen. Mirosław Różański. - Dzień victorii wiedeńskiej, święto naszej jednostki, które obchodzone jest wspólnie ze świętem miasta. Przygotowaliśmy dla mieszkańców szereg atrakcji, aby i oni godnie mogli poczuć się żołnierzami, aby mogli zobaczyć, kim jesteśmy, jakimi będziemy w przyszłości.

Żołnierzy komplementował minister MON, Bogdan Klich: - "11. Dywizja to jeden z czterech filarów naszych wojsk lądowych, to równocześnie pasmo wielkich zasług i wielkiej odwagi, to wreszcie sukcesy, zarówno w kraju, jak na misjach, w których Dywizja uczestniczyła" - napisał w przesłanych życzeniach.

Życzenia również napłynęły od prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego: - "Całej Dywizji Pancernej, która ma wspaniałe tradycje sięgające odsieczy wiedeńskiej, a także pancerniaków polskich z uwzględnieniem pancerniaków I Dywizji gen. Stanisława Maczka – pozdrawiam z całego serca." - czytamy. - "Życzę ciekawej służby, także awansów i satysfakcji ze służby twardej, ale tak potrzebnej Polsce".

Wyjazd do Islamskiej Republiki Afganistanu poprzedziły wielomiesięczne przygotowania bojowe. - Każdy żołnierz bez względu na specyfikę wykonywanej służby, musi zapoznać się z historią, uwarunkowaniami geopolitycznymi, sytuacją gospodarczą i kulturową Afganistanu oraz podstawowymi zwrotami w języku Pasztu i Darii. Także musi znać zasady udzielania pierwszej pomocy – wylicza gen. Sławomir Wojciechowski, dowódca 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza, która dołączy do Czarnej Dywizji w Afganistanie na wiosnę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.