Facebook Google+ Twitter

Świętowała Ruda Śląska

Współautorzy: Barbara Podgórska

Ważnych powodów było co najmniej kilka. Dwudziestolecie samorządu rudzkiego, otwarcie rynku z prawdziwego zdarzenia i festiwal orkiestr dętych.

 / Fot. Barbara PodgórskaPrzez dwa dni fetowali mieszkańcy Rudy Śląskiej. W sobotę odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 20. rocznicy utworzenia samorządu rudzkiego. Tego dnia uroczyście oddano do użytku nowy rynek miejski – plac Jana Pawła II. Po gruntownej, długotrwałej modernizacji stanowi on prawdziwe centrum miasta, którego dotąd brakowało. Głównymi atrakcjami są dwie fontanny, odnowiona stara i zupełnie nowoczesna, przyciągające tłumy podziwiających.

 / Fot. Barbara PodgórskaWłaśnie na rynku odbył się jubileuszowy X Festiwal Orkiestr Dętych im. Augustyna Kozioła. Najpierw ulicą Niedurnego przedefilowały kapele górnicze z kopalń Pokój, Halemba (dwie), Bielszowice oraz orkiestra reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Aplauz wzbudził występ mażoretek z Miejskiego Domu Kultury „Ligota” w Katowicach.

Potem orkiestry prezentowały swój repertuar na centralnej scenie. Festiwal prowadzili: aktorka Ewa Leśniak i as kabaretowy, Marian Makula.
Wszyscy uczestnicy festiwalu, który nie ma charakteru konkursu, otrzymali pamiątkowe statuetki z rąk prezydenta Andrzeja Stani i małej Karolinki paradującej w tradycyjnym stroju regionalnym. Wokół placu rozłożyły się liczne stoiska. Filateliści rudzcy oferowali cykl okazjonalnych kart i kopert. Sprzedawano wydawnictwa poświęcone Rudzie Śląskiej, wyroby rudzkich rękodzielników i pszczelarzy, / Fot. Barbara Podgórska naturalną biżuterię i kosmetyki.

Wielkie zaciekawienie wzbudził pokaz sprawności fizycznej i walk wręcz w wykonaniu funkcjonariuszy i funkcjonariuszek Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej, którzy tydzień wcześniej obchodzili swoje własne święto. Wieczorem w odnawianym kościele świętego Pawła odbyła się msza w intencji miasta, odprawiona przez księdza dziekana Adama Brzyszkowskiego w imieniu metropolity katowickiego, arcybiskupa Damiana Zimonia.

Także w niedzielę nie zabrakło ciekawych imprez. Dzieciaki łowiły rybki w fontannie i brały udział w wielkim bańkowo-mydlanym show. Dorosłym zaoferowano turniej skata sportowego, koszykówkę uliczną, mini-golfa, konkursy sprawnościowe. Wystąpił zespól „Nienegatywni”, a o sporcie łosprawioł po ślónksu Norbert Klosa – Ślązak Roku 2007. Był też konkurs, w którym można było wygrać ławkę na rynku z nazwiskiem zwycięskiej rodziny.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.