Facebook Google+ Twitter

Świętowit w Czeladzi

W Czeladzi stanęła 2,5-metrowa replika średniowiecznego posągu wydobytego z rzeki Zbrucz.

Słowiański posąg, tzw. "Światowid ze Zbrucza". / Fot. "Political History of Poland" written by E.H. Lewinski-Corwin and published in New York in 1917W Parku Alfreda w Czeladzi, z inicjatywy lokalnego bractwa rycerskiego, stanęła 2,5-metrowa replika "Światowida ze Zburucza" - kamiennego posągu z około IX-X wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz. Docelowo powstać ma tam średniowieczna wioska.

Inicjatywę młodych ludzi skupionych przy bractwie wspiera Wydział Promocji Urzędu Miasta w Czeladzi. Jego przedstawiciel Wojciech Maćkowski uważa, że w dalszej perspektywie może to stanowić istotny element promocji regionu.

Wioska średniowieczna, przypominająca kształtem Biskupin, z pewnością sprowadziłaby do Czeladzi turystów poszukujących oryginalnych metod spędzenia czasu. Pomysłodawcy zapewniają, że zarówno posąg, jak i idea stworzenia wioski nie jest przypadkowa, jako że na terenach tych odkryto onegdaj ślady średniowiecznej osady.

Więcej na mmsilesia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jako ciekawostka: „Światowid ze Zbrucza” jest nazwą własną słowiańskiego posągu z IX wieku, wydobytego w 1848 roku z rzeki Zbrucz. Czterotwarzowe Bóstwo Słowian - będące panem niebios, także lasu, słońca, ognia, urodzaju a prawdopodobnie też wojny - poprawnie zwie się natomiast Świętowit.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.