Facebook Google+ Twitter

Świętujemy zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa

Zielony bukszpan, zapach rzeżuchy i żółte żonkile zwiastują nam nie tylko wiosnę, ale także Święta Wielkanocne z tradycyjnym topieniem marzanny, święceniem palm, pokarmów i dzielenie się święconym jajkiem. Tak Polacy czczą zmartwychwstanie

W Niemczech również istnieje zwyczaj sporządzania pisanek, które potem zdobią świąteczny stół. Symbolem świąt wielkanocnych jest tu nie tylko zajączek, ale Fot. Rajmund Czok / Fot. Święta Wielkanocne obchodzone są niemal we wszystkich krajach świata. I nie ważne, że w każdym kraju wedle narodowej tradycji. A jak obchodzone są u naszego zachodniego sąsiada? Tam każdy kraj związkowy obchodzi Wielkanoc na swój sposób. Wielki Piątek (Karfreitag) – dzień ustawowo wolny od pracy – jest dla wierzących Niemców przeważnie dniem modlitw przy grobie Chrystusa, a po mszy wierni w sali katechetycznej wspólnie posilają się chlebem winem i wodą. Sobota (Karsamstag lub Stiller Samstag) podobnie jak w Polsce jest rygorystycznie przestrzeganym dniem postu, ale także dniem całkowitego wyciszenia. Nie odprawia się żadnych nabożeństw, dzwony kościelne i organy milczą, a tradycyjne święcenie potraw w kościele jest tu obrzędem zupełnie nieznanym.


Natomiast tradycyjnym zwyczajem jest rozpalanie ognisk przed kościołami. Tym ogniem zapala się potem świece paschalne. Przed paroma laty brałem udział w takim obrzędzie rezurekcyjnym późnym wieczorem. Wierni trzymali w dłoni zapaloną świeczkę ogniem z ogniska. Po odprawionym przez kapłana obrzędzie religijnym, w grobowej ciszy weszli wszyscy z płonącymi świeczkami do nieoświetlonego kościoła. Sceneria płonących w ciemnościach świeczek sprawiała niezatarte wrażenie. Dopiero po kolejnym liturgicznym obrzędzie, nagle ciemność przeistoczyła się w oślepiającą jasność, a organy zabrzmiały w pełnym forte – oznajmiając tym samym zmartwychwstanie Chrystusa. Niesamowite wrażenie.
Na zakończenie wszyscy wierni udali się do sali katechetycznej na wspólne biesiadowanie.

W Niemczech nie ma tradycji dzielenia się święconym jajkiem oraz składania sobie życzeń. Jest natomiast inna tradycja: stukania się pisankami. Wygrywa osoba, której pisanka nie ulega uszkodzeniu. Obok jajka symbolem jest też zając - „Osterhase”, z czekolady, lukru lub ciasta, który na stole świątecznym musi obowiązkowo się znaleźć. Na świąteczne śniadanie, obok różnych wędlin, serwuje się pieczeń baranią i różnego rodzaju ciasta. Alkohole są wtedy wykluczone.

Polacy osiedleni w Niemczech kultywują polskie tradycje. Święta Wielkanocne bez tradycyjnego mazurka, żuru ze skwarkami i kiełbasą oraz „święconej wody” ze sklepu monopolowego, byłyby bez świątecznego nastroju i radosnego Alleluja.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Przy okazji polecam ten materiał: link
.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.