Facebook Google+ Twitter

Święty Andrzej prawdę powie

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2006-11-21 18:40

Ujawnianie tajemnic przyszłości było przez naszych przodków praktykowane od dawien dawna. Wróżono w Nowy Rok, w sobótkę, katarzynki. Niedługo andrzejki - najpopularniejsza noc zabaw i wróżb.

Skąd przyszedł święty Andrzej?

Fot. MWMEDIA/Paweł JakubekO miłosnych i małżeńskich wróżbach na koniec roku kościelnego słyszano w prawie wszystkich regionach Polski, ale także w innych krajach Europy, przede wszystkim Środkowej i Zachodniej. Do dziś nie wiadomo, skąd wywodzi się ten proroczy dzień. Część badaczy początków tego zwyczaju doszukuje się w starożytnej Grecji, na co wskazywałby  źródłosłów imienia. Inni w wierzeniach niemieckich, gdzie kult św. Andrzeja miałby być kontynuacją germańskiego boga Freya. Pewne jest jedno, że andrzejkowe wróżby dziewcząt na temat zamążpójścia ukształtowały się wraz z tradycją chrześcijańską.

Nalejcie wosku na wodę,
Ujrzyjcie swoją przygodę.

Najczęściej stosowaną wróżbą jest lanie na wodę roztopionego wosku lub rozgrzanego ołowiu. Podobno miłość wylana z ołowiu jest trwalsza i gorętsza od woskowej. Do dużej misy z zimną wodą przez „dziurkę” od klucza wlewamy powoli wosk lub ołów. Potem badamy kształt zastygłej masy albo jej cienia rzucanego na ścianę. Może będzie to rekwizyt związany z zawodem przyszłego męża. Bardzo podobna jest wróżba polegająca na paleniu strzępów papieru i obserwowaniu ruchliwych cieni rzucanych przez nie na ścianę.

Pod talerzem schowane

Można także losować drobne przedmioty ukryte pod talerzem. I tak jedna z dziewczyn miesza talerze, pozostałe wybierają. Jeśli  wyciągnie się: pierścionek, obrączkę lub wstążeczkę z czepka – wkrótce ślub, listek (najlepiej ruty) – staropanieństwo, laleczka – nieślubne dziecko, a jeśli wypadnie różaniec lub książeczka do nabożeństwa – przeznaczeniem jest życie zakonne.

Imię ukochanego

Na karteczkach wypisuje się męskie imiona, najlepiej te ulubione. Wszystkie karteczki trzeba schować pod poduszkę, a rankiem jedną z karteczek wylosować. W ten sposób dowiemy się, jak na imię będzie miał przyszły mąż.

Imię ukochanego można też poznać odwracając z zamkniętymi oczami kartki w kalendarzu.

Wrzątek, strzała i nieznajomy

Można także na dużej kartce w kształcie serca napisać męskie imiona. A potem lotkami rzucamy w sercową tarczę, w jakie imię się trafi, takie będzie nosił przyszły mąż. W tej samej intencji wyławiamy gołymi rękami, pływające we wrzątku  kluski, z ukrytymi w nich imionami (wróżba dla wytrzymałych na ból). Jeśli o zmroku zaczepi się samotnego, nieznajomego mężczyznę i spyta się go o imię, takie samo będzie nosił przyszły wybranek.

Podsłuchaj sąsiada

Dawniej dziewczęta, by sprawdzić, czy wyjdą za mąż w nadchodzącym roku, stawały pod oknem domu i podsłuchiwały.

Jeśli dźwięk, który przy tym usłyszały, kojarzył im się ze słowem „tak” była to wróżba bardzo pomyślna. Przy „nie” wypadało zaczekać z zapraszaniem weselnych gości.

Jeśli sąsiad nie pomoże, to zostaje jeszcze głodny pies. Ta dziewczyna, której najpierw porwie kiełbasę, wyjdzie za mąż najszybciej.

Wiele jest przepisów na „skuteczne” miłosne wróżenie i miłą zabawę. Czy dziś dziewczynom aż tak się spieszy  do małżeństwa? Może nie, ale powróżyć na pewno warto.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.