Facebook Google+ Twitter

Święty Jan z Dukli patronem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

17 lipca 2010 r. w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odbyła się uroczystość nadania tej placówce imienia św. Jana z Dukli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i centralnych oraz duchowieństwo.

W tym kontekście nasuwa się pytanie, dlaczego kierownictwo Centrum Onkologii
wybrało właśnie św. Jana z Dukli na swego patrona? Otóż dr hab. n. med Elżbieta Starosławska -dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - często jeździ na wypoczynek w Bieszczady. Któregoś razu udała się do Dukli. Tam usłyszała historię o św. Janie z Dukli, ale nie zrobiła ona na niej większego wrażenia.

Jednakże pewnego dnia przeczytała artykuł w czasopiśmie "Arka" o bardzo chorym kilkunastomiesięcznym chłopcu mieszkającym w okolicach Dukli (Teodorówka), któremu lekarze nie dawali żadnych szans na wyzdrowienie. Wtedy jego rodzina zaczęła się modlić o wstawiennictwo do św. Jana z Dukli. Chłopiec wyzdrowiał, pomimo iż wystąpiła u niego sepsa w wyniku, której doszło do niewydolności wątroby, nerek, bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Dziś ma 6 lat.

Fakt ten dał dyrektor Starosławskiej wiele do myślenia. "Bo co może bardziej przekonać medyka z wieloletnim doświdczeniem, jak nie takie zdarzenie" - powiedziała Starosławska "Gazecie w Lublinie" (lokalny dodatek do "Gazety Wyborczej").

Św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. w rodzinie mieszczańskiej w Dukli. Po zdobyciu wykształcenia (studiował w Krakowie) udał się do puszczy okalającej Duklę. Przez kilka lat mieszkał w grocie skalnej w spartańskich warunkach. Następnie wstąpił do klasztoru franciszkańskiego w Krośnie. W 1443 r. zostaje zwierzchnikiem Kustodii Ruskiej w Polsko-Czeskiej Prowincji Franciszkanów. W 1463 przenosi się do klasztoru Bernardynów. 29 września umiera w Lwowskim Klasztorze Bernardynów.

Jemu przypisuje się ocalenie Lwowa obleganego w 1648 r. przez wojska Bogdana Chmielnickiego. W 1733 r. papież Klemens XII uznaje Jana z Dukli za błogosławionego. Na prośbę polskiego króla Augusta II w 1739 bł. Jan z Dukli zostaje ogłoszony patronem Korony i Litwy. Stare źródła podają, że pierwszym znakiem świętości i cudów za wstawiennictwem św. Jana było uzdrowienie gwardiana lwowskiego klasztoru. Z roku na rok wpisów w księdze cudów było coraz więcej. O jednym z nich dowiedziała się dyr. Starosławska. 10 czerwca podczas pobytu Jana Pawła II w ojczyźnie odbyła się w Krośnie uroczysta kanonizacja bł. Jana z Dukli.

W uroczystości w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wziął udział m.in. podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman. Złożył on gratulacje i życzenia dyr. Starosławskiej oraz poinformował o przyznaniu Centrum Onkologii kwoty 200.000.000 zł (z czego 168.400.000 ze środów Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej).

Do życzeń i gratulacji przyłączyli się także Genowefa Tokarska - wojewoda lubelski i Krzysztof Grabczuk - marszałek województwa lubelskiego. Józef Życiński - arcybiskup lubelski w czasie homilii dotykał problematyki cierpienia i śmierci, jakże często obecnie pomijanych oraz wartości, jakie respektowane są we współczesnej rzeczywistości. Na zakończenie matka wspomnianego 6-letniego chłopca (będąca wraz z nim na uroczystości) przedstawiła świadectwo uzdrowienia swojego dziecka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.