Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święty Jan z Dukli patronem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej

Grzegorz Gołębiowski
Grzegorz Gołębiowski
17 lipca 2010 r. w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odbyła się uroczystość nadania tej placówce imienia św. Jana z Dukli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych i centralnych oraz duchowieństwo.

W tym kontekście nasuwa się pytanie, dlaczego kierownictwo Centrum Onkologii
wybrało właśnie św. Jana z Dukli na swego patrona? Otóż dr hab. n. med Elżbieta Starosławska -dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej - często jeździ na wypoczynek w Bieszczady. Któregoś razu udała się do Dukli. Tam usłyszała historię o św. Janie z Dukli, ale nie zrobiła ona na niej większego wrażenia.

Jednakże pewnego dnia przeczytała artykuł w czasopiśmie "Arka" o bardzo chorym kilkunastomiesięcznym chłopcu mieszkającym w okolicach Dukli (Teodorówka), któremu lekarze nie dawali żadnych szans na wyzdrowienie. Wtedy jego rodzina zaczęła się modlić o wstawiennictwo do św. Jana z Dukli. Chłopiec wyzdrowiał, pomimo iż wystąpiła u niego sepsa w wyniku, której doszło do niewydolności wątroby, nerek, bakteryjnego zapalenia opon mózgowych. Dziś ma 6 lat.

Fakt ten dał dyrektor Starosławskiej wiele do myślenia. "Bo co może bardziej przekonać medyka z wieloletnim doświdczeniem, jak nie takie zdarzenie" - powiedziała Starosławska "Gazecie w Lublinie" (lokalny dodatek do "Gazety Wyborczej").

Św. Jan z Dukli urodził się w 1414 r. w rodzinie mieszczańskiej w Dukli. Po zdobyciu wykształcenia (studiował w Krakowie) udał się do puszczy okalającej Duklę. Przez kilka lat mieszkał w grocie skalnej w spartańskich warunkach. Następnie wstąpił do klasztoru franciszkańskiego w Krośnie. W 1443 r. zostaje zwierzchnikiem Kustodii Ruskiej w Polsko-Czeskiej Prowincji Franciszkanów. W 1463 przenosi się do klasztoru Bernardynów. 29 września umiera w Lwowskim Klasztorze Bernardynów.

Jemu przypisuje się ocalenie Lwowa obleganego w 1648 r. przez wojska Bogdana Chmielnickiego. W 1733 r. papież Klemens XII uznaje Jana z Dukli za błogosławionego. Na prośbę polskiego króla Augusta II w 1739 bł. Jan z Dukli zostaje ogłoszony patronem Korony i Litwy. Stare źródła podają, że pierwszym znakiem świętości i cudów za wstawiennictwem św. Jana było uzdrowienie gwardiana lwowskiego klasztoru. Z roku na rok wpisów w księdze cudów było coraz więcej. O jednym z nich dowiedziała się dyr. Starosławska. 10 czerwca podczas pobytu Jana Pawła II w ojczyźnie odbyła się w Krośnie uroczysta kanonizacja bł. Jana z Dukli.

W uroczystości w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej wziął udział m.in. podsekretarz stanu z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman. Złożył on gratulacje i życzenia dyr. Starosławskiej oraz poinformował o przyznaniu Centrum Onkologii kwoty 200.000.000 zł (z czego 168.400.000 ze środów Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej).

Do życzeń i gratulacji przyłączyli się także Genowefa Tokarska - wojewoda lubelski i Krzysztof Grabczuk - marszałek województwa lubelskiego. Józef Życiński - arcybiskup lubelski w czasie homilii dotykał problematyki cierpienia i śmierci, jakże często obecnie pomijanych oraz wartości, jakie respektowane są we współczesnej rzeczywistości. Na zakończenie matka wspomnianego 6-letniego chłopca (będąca wraz z nim na uroczystości) przedstawiła świadectwo uzdrowienia swojego dziecka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Maciej Wąsik zeznaje przed komisją śledczą. Doszło do awantury

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto