Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25598 miejsce

Święty kochający dzieci - św. Józef Kalasancjusz

25 sierpnia w Kościele Katolickim obchodzimy wspomnienie św. Józefa Kalasancjusza - nauczyciela dzieci i młodzieży, założyciela Zakonu Pijarów - Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych.

Św. Józef Kalasancjusz wśród dzieci / Fot. pijarzy.plOrdo Clericorum Regularium Pauperum Matris Dei Scholarum Piarum, czyli Zakon Szkół Pobożnych, został założony przez Józefa Kalasancjusza i zatwierdzony przez papieża Grzegorza XV w 1621 roku. Dopiero w 1622 roku powstały Konstytucje Zakonu. Początek działalności typowo pijarskiej miał miejsce już w 1597 roku, kiedy to św. Józef Kalasancjusz otworzył pierwszą bezpłatną i powszechną szkołę podstawową w Europie. Hasłem zakonu jest "Pietas et Litterae", czyli "Pobożność i Nauka".

Józef Kalasancjusz urodził się w 1557 roku w miejscowości Peralta de la Sal w Hiszpanii. Były to czasy intensywnego rozwoju nauki: odkrywano nowe lądy, sporządzano coraz lepsze mapy, tworzono podstawy nowoczesnej medycyny. Dlatego też coraz większe znaczenie odgrywało wykształcenie.

Po święceniach kapłańskich w 1583 r. Józef pracował jako duszpasterz m.in. w Barbastro, w Monzón i w Urgel. Uzyskał doktorat z teologii. W 1592 r., pod wpływem niezwykłego, wewnętrznego głosu, wyjechał do Rzymu. W Rzymie głęboko poruszyło go ubóstwo prostych ludzi. Na Zatybrzu spotkał gromadę chłopców wałęsających się bez celu i ciskających w Ikona przedstawiająca postać św. Józefa Kalasancjusza / Fot. pijarzy.plprzechodniów kamieniami - biednych, pozbawionych zasad moralnych, nie znających nawet podstawowych modlitw. Już wcześniej interesował się problemem dzieci, których rodzice byli zbyt ubodzy, aby zapewnić im chociaż elementarne wykształcenie. Józef postanowił utworzyć dla nich szkołę, w której nie będzie opłat za naukę.

Kalasancjusz zakładając szkoły wprowadzał ogromne zmiany w systemie nauczania. Założyciel Szkół Pobożnych twierdził, że każdy uczeń, nawet ten najmłodszy, ma swoją godność i należy go szanować jak każdego wykształconego człowieka. Zachęcał do zaniechania kar cielesnych, które były powszechnie stosowane w Jego czasach i były dopuszczane oraz zalecane przez Sobór Trydencki. Święty Józef Kalasancjusz dopuszczał je jako ostateczność i zawsze w zgodzie z normami, które je ograniczały.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.