Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7511 miejsce

Święty Mikołaj ma wiele adresów. Gdzie najlepiej wysłać list?

W dobie SMS-ów i maili warto zachęcić dzieci do wspólnego ułożenia tradycyjnego listu z życzeniami do św. Mikołaja. Jeśli wyślemy go pod właściwy adres, tuż przed świętami nasze pociechy może spotkać miła niespodzianka.

Święty Mikołaj w saniach ponad Berlinem. / Fot. Joanna Maria CzuprynaW Europie jest co najmniej kilka miejscowości, które utrzymują, że są oficjalną siedzibą św. Mikołaja. W każdej z nich działa specjalny urząd pocztowy, na adres którego dzieci z całego świata piszą listy. Rejonem najczęściej kojarzonym z postacią świętego jest oczywiście zasypana śniegiem Skandynawia, a zwłaszcza jej najdalej wysunięta na północ część - Laponia.

Gdzie naprawdę mieszka Św. Mikołaj?
Wizerunek św. Mikołaja, jako starszego, brodatego mężczyzny w czerwonym ubraniu i z workiem prezentów na plecach upowszechnił się w XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Wcześniej zwyczaje i legendy z nim związane przywieźli ze sobą do Ameryki holenderscy emigranci. Przez długi czas "wierzono", że św. Mikołaj mieszka na biegunie północnym.

Finlandia
W latach 20. ubiegłego wieku, fiński redaktor radiowy Markus Rautio, zdradził tajemnicę pobytu św. Mikołaja, nawiązując w jednej z audycji dla dzieci do wzgórza Korvatunturi, leżącego w Laponii. Wg niego, to właśnie tam zamieszkał święty, gdyż wzgórze (nazwa Góra-Ucho) przypomina kształtem ucho i posiada cudowne właściwości nasłuchowe. Dzięki temu można usłyszeć prośby i życzenia dzieci z całego świata. Ponadto i renifery mają lepsze warunki i więcej paszy niż na biegunie północnym. Historia ta spowodowała, że do pobliskiego urzędu pocztowego o niezwykłym kodzie FIN-99999 zaczęły napływać tysiące listów.

Kolejna przeprowadzka Mikołaja związana była z sytuacją polityczną, gdy po II wojnie światowej, wzgórze Korvatunturi znalazło się tuż przy granicy fińsko-rosyjskiej. Od lat 50. miejscowość, w której dzieci i młodzież mogły spotkać się ze swoją ulubioną postacią, to Rovaniemi - stolica fińskiej części Laponii. Odwiedzających było tak dużo, że powstała cała wioska św. Mikołaja z oficjalnym biurem i urzędem pocztowym.

Adres pod który można wysłać list to:
Santa Claus, Arctic Circle
96930 Rovaniemi
Finlandia

www.santaclaus.fi

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

a może przy okazji poleciłby mi ktoś prezent dla malucha, 2-latka...na święta? znalazłam na stronie w artykule pomysły dla dzici 0-3 lat, ale nie wiem na co się zdecydować http://www.osesek.pl/wychowanie-i-rozwoj-dziecka/wychowanie-dziecka/1368-jaki-prezent-wybrac-dla-malego-dziecka.html czy to coś do nauki bardziej czy zabawka...pomóżcie proszę, z góry dziękuję ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

fajne, ale dla młodszych chyba, bo skoro ma 10 lat i wie juz sporo, wie że Mikołąja nie ma, to chyba dziwnym byoby gdyby teraz nale odtstał list z Laponii...dla malucha to rzeczywiscie super:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
okulista
  • okulista
  • 06.12.2011 23:29

W tekście Viki :) czytaj uważnie

Komentarz został ukrytyrozwiń
wiktoria chmiel
  • wiktoria chmiel
  • 06.12.2011 16:02

a gdzie jest ten adres?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wanda
  • Wanda
  • 04.12.2011 21:13

Bardzo dziękuję za opisanie o Św.Mikołaju,i podaniu adresów, oraz jak napisać list.Ja mam trzy wnuczki i one już się zabierają do pisania listów, pozdrawiam Panią z Podkarpacia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda :) Miejscowości o "niebiańskich" nazwach też mamy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Każdy ma swego mikołaja. W Rovaniemi - stolicy fińskiej części Laponii wiedzą to najlepiej i biznes się kręci cały rok. Jak się by mało dobry pomysł i wsparcie władz lokalnych to i dziadka Mroza można by spokojnie wylansować nawet w Wąchocku !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ha, ha, a proszę bardzo :) Jakkolwiek Mikołaj w Brandenburgii to było zaskoczenie :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuję za adresy dla mojej wnuczki, ale się ucieszy !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.