Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15928 miejsce

Święty ogień. Cud czy sprawa zapalniczki?

W każdą Wielką Sobotę prawosławny świat kieruje wzrok ku Jerozolimie, gdzie według wielowiekowej tradycji w Bazylice Grobu Pańskiego Bóg zsyła na ziemię święty ogień. Cudowny płomień uzdrawia i zupełnie nie parzy. Co jeszcze o nim wiemy?

Kaplica Grobu Pańskiego / Fot. Jgritz,CC 2.0,http://sl.wikipedia.org/wiki/Slika:Tomb_of_christ_sepulchre.jpgSłabo znana zachodniemu chrześcijaństwu ceremonia ognia, odbywająca się w każdą Wielką Sobotę (wg. kalendarza juliańskiego) w jerozolimskiej Bazylice Grobu Pańskiego, jest centrum prawosławnych obchodów wielkanocnych.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, około godziny 14 czasu miejscowego prawosławny patriarcha Jerozolimy rozpoczyna specjalne nabożeństwo. W czasie rytuału biskup trzykrotnie obchodzi kaplicę, zdejmuje szaty liturgiczne i z dwiema dużymi świecami wchodzi do Bożego Grobu. Po samotnej modlitwie patriarcha wychodzi, trzymając w ręku płonące niebieskawym ogniem świece. Według jego relacji, święty płomień samoistnie pojawia się na płycie Grobu Pańskiego, obwieszczając zmartwychwstanie Chrystusa. Pojawienie się ognia, jak głosi przesłanie, jest również znakiem, że w najbliższym roku Bóg będzie miłosierny, a koniec świata nie nastąpi.

Czytaj też: Wielka Sobota - rano święconka, wieczorem Wigilia Paschalna

Ukazanie się świętego ognia od zawsze budzi kontrowersje. Wielu kwestionuje ten "cud", uważając, iż błogosławiony płomień jest sprawą najprymitywniejszej zapalniczki. Aby sprawdzić niewytłumaczalne przez naukę zjawisko, przed nabożeństwem kaplica zostaje rzetelnie sprawdzona i zapieczętowana. Patriarcha z kolei przed wejściem do świątyni podlega przeszukaniu. Policja i specjalna komisja sprawdza, czy nie wnosi przypadkiem ze sobą zapałek lub innych przedmiotów, od których mógłby powstać ogień.

Do sceptyków cudów może przemówić fakt, iż przez pewien okres czasu ogień z Grobu Pańskiego zupełnie nie parzy, a wierni mogą "omywać" nim twarz i ręce, nie narażając się na szkodę.

Czytaj też: Ksiądz Maliński o Wielkiej Sobocie i o Wielkanocy

W tym roku zachodnie chrześcijaństwo również może być świadkiem zesłania świętego ognia. Przypomnijmy, tegoroczną Wielkanoc prawosławni, katolicy i protestanci obchodzą w tym samym dniu. Już w Wielką Sobotę jerozolimska bazylika ponownie stanie się sceną batalii wiernych i duchownych, którzy od samego rana, jak co roku, będą walczyć o lepsze miejsca na czas ceremonii. Swojej pozycji mogą być pewni Grecy, którzy twierdzą, że bez ich udziału cud ognia nie nastąpi.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stoletz
  • Stoletz
  • 23.04.2011 15:32

o godz. 14:10 czasu lokalnego w Jerozolimie kolejny raz zszedł Św. Ogień.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stoletz
  • Stoletz
  • 23.04.2011 14:50

w tym roku moj znajomy z pracy pojechał do Ziemi Świętej na Swieta Wielkiej Nocy. Dostąpi też miejmy nadzieje wyzej opisanego cudu. Mam paru znajomych, którzy w poprzednich latach widzieli na wlasne oczy i czuli na własnej skorze ten cud. Obym i ja kiedys tego dostapil. "holy fire" na youtube wpiszcie i popatrzcie poczytajcie na stronie, kto niechce wierzyc nie musi, niech sam pojedzie i poczuje i wtedy sie wypowie. Rozumiem ze wielu znas jest jak św Tomasz, ale ... Zycze wszystkim wyznawcom chrzescijanstwa oraz wszystkim ludziom doswiadczenia owego cudu, a od jutra - XB

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.