Facebook Google+ Twitter

„Święty spokój we wsi Szczecinowo”

Tytuł artykułu zapożyczyłem od aforyzmu Jorama (kolega użytkownik z MM Moje Miasto, którego zresztą wielokrotnie namawiałem do pisania w portalu wiadomosci24.pl), bo będzie klimatycznie pasował do tego artykułu.

Święty spokój we wsi Szczecinowo / Fot. Andrzej SadowskiZresztą to nie pierwsze porównanie wielkomiejskiej atmosfery Szczecina do wsi. To prawdopodobnie Marian Jurczyk pytany, czy poradzi sobie z prezydenturą w Szczecinie, pierwszy powiedział, że Szczecin to przecież trochę większa wioska z tramwajami. Kiedyś to stwierdzenie szokowało, ale z biegiem czasu nabiera coraz więcej cech prawdopodobieństwa.

Najpierw w Szczecinie upadł cały wielki przemysł, którym to miasto kiedyś się szczyciło i który dawał mu podstawę do rozwoju. Spowodowało to wysokie bezrobocie i ucieczkę młodszej części społeczności Szczecina do prężniejszych miast w Polsce i za granicę, szczególnie do Wielkiej Brytanii.

Szczecin z miasta aspirującego do półmilionowej ludności, spadł do miast poniżej 400 tys. mieszkańców. Upadek przemysłu przyniósł też stagnację w działalności kolejnych zarządów miasta, które nie potrafiły ściągnąć wielkich inwestorów do Szczecina, a ich działalność na rzecz miasta i mieszkańców trudno byłoby nazwać ekspansyjną.

Obecny zarząd miasta zamiast więc planować i realizować bieżącą działalność miasta, zajął się planowaniem odległej przyszłości Szczecina, opracowując wizję Floating Garden 2050, której na szczęście nie będzie dane mu realizować. Zarząd miasta nie potrafił wykorzystać dogodnego położenia miasta, atrakcyjności turystycznej miasta, jego magii gwiezdnego miasta. Podjął się za to ambitnej próby rywalizacji o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016, jednak Szczecin nie przebrnął wstępnych eliminacji.

Czy Szczecin jest więc miastem z przyszłością i perspektywami czy odwrotnie? Pomimo optymistycznego opisu w wikipedii: „Szczecin jest jednym z najstarszych i największych miast w Polsce (3. miejsce pod względem zajmowanej powierzchni i 7. pod względem liczby ludności). Rozbudowana gospodarka z udziałem różnych gałęzi przemysłu sprawia, że Szczecin jest głównym ośrodkiem gospodarczym regionu. Charakterystyczna dla miasta jest gospodarka morska m.in. znajduje się tu duży port morski i stocznie. Miasto jest ośrodkiem turystycznym,
z dużą liczbą zabytków. Stanowi centrum kulturalne – liczne teatry, muzea i ośrodki kultury”, trudno na co dzień miasto, które sami mieszkańcy uważają za „miasto pozbawione tożsamości, prowincjonalne, bez wielkomiejskiej atmosfery, bez serca miasta. które nie jest atrakcją dla turystów, jak i dla wypoczywających szczecinian”, uznać za miasto z perspektywami i przyszłością.

Jaki więc los czeka Szczecin? Miasta, które się wyludnia, w którym mieszkania i domy czekają na kupujących, w którym życie (także to kulturalne) zamiera po zapadnięciu zmroku, w którym wielkomiejski zgiełk można usłyszeć tylko z okazji jakiś okazjonalnych, rzadkich imprez, w którym prawie najwięcej miejsc pracy zapewnia handel w wielkopowierzchniowych sklepach, których Szczecin stał się zagłębiem?

Upadek przemysłu przyniósł jedną korzyść. Mamy w Szczecinie czyste powietrze, co niewątpliwie powiększyło naszą atrakcyjność turystyczną. Niestety, nie tylko malkontenci twierdzą, że Szczecin upadł razem ze swoją przemysłową potęgą. Codzienny obraz Szczecina to spokój i marazm, czekanie na realizację ciągle odkładanych inwestycji miejskich. Stojące nieruchomo dźwigi byłej Stoczni Szczecińskiej stanowią wymowne uzupełnienie obrazu miasta. Słowem „Święty spokój we wsi Szczecinowo”.


Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Anioł
  • Anioł
  • 24.01.2012 17:38

Amen!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, szczecińskie zakłady w których pracował mąż , syn i ja upadły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.