Facebook Google+ Twitter

Święty Walenty, czyli rzymskie początki dnia zakochanych

Historia dnia zakochanych, obchodzonego 14 lutego, sięga tradycją do rzymskich czasów panowania Klaudiusza II. Specyficzne podejście do świętego Walentego prezentowali Niemcy i Anglicy.

Dzień zakochanych w Zespole Szkół w Czarnem . / Fot. Piotr Zabrocki z CzarnegoWszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że dzisiejsze święto zakochanych wywodzi się od świętego Walentego, jednak nieliczni uświadamiają sobie złożoność historii tego szalonego dla nas wszystkich dnia.

Nie ulega wątpliwości, że nazwa święta wywodzi się od imienia rzymskiego męczennika, który żył pod koniec III wieku, za czasów panowania cesarza Klaudiusza II. Historia poskąpiła nam dokładnych informacji na temat życia bohatera współcześnie obchodzonych uroczystości. O świętym Walentym wiemy niewiele. Kapłan, który w czasach brutalnych prześladowań chrześcijan poniósł śmierć za wiarę stał się patronem zakochanych.

Zaskakująca jest niemiecka geneza tego święta. Na terenie Niemiec dzień 14 lutego uważano za dzień feralny, a sam święty był patronem chorych na padaczkę. Zdumiewające było również traktowanie chorych na padaczkę przez Kościół, ponieważ uważano ich za opętanych przez diabła. W XVI-wiecznej Polsce Walek stał się synonimem diabła. Czyżby miało to związek z szaleńczym uczuciem ogarniającym zakochanych?

Nieco inaczej przedstawiało się to w angielskich obyczajach. W tym właśnie magicznym dniu młodzi ludzie wybierali sobie sympatię płci przeciwnej i przesyłali wybranej osobie podarunek. Obyczaj ten, którego pochodzenie nie jest znane, rozpowszechniony był już co najmniej od 1476 roku. Całkiem możliwe, iż ma on związek z wierzeniem ludowym, że 14 lutego ptaki śpiewające zaczynają się na Wyspach Brytyjskich łączyć w pary.

Wspomniane święto przywołuje również jedna z bohaterek "Hamleta" W. Szekspira. To właśnie Ofelia w rozmowie z królową i królem wspomina starą angielską piosenkę. Według tej tradycji w dzień świętego Walentego przygotowywano szereg wróżb dla zakochanych.

Współcześnie osoby, które obchodzą dzień zakochanych nie zagłębiają się w historię tego święta. Młodzi ludzie bezgranicznie pochłonięci są świętem zakochanych, z czego cieszą się handlowcy. Zapewne jest to kolejny dobry czas na wyciąganie pieniędzy, co najtrafniej oddaje jedno z przysłów: "na święty Walenty uciekają z domu centy".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.