Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6390 miejsce

Świni nikt z ubojni nie wykupi...

Rozczulając się nad losem zwierząt tych domowych i tych dzikich pomyślmy czasem o tych nam najbliższych. Regularnie zjadanych pod różnymi postaciami. Świni nikt nie wykupi z ubojni. Chyba, że w postaci schabu, czy skórzanych butów.

Świnia i prosie. This image is in the public domain because it contains materials that originally came from the Agricultural Research Service, the research agency of the United States Department of Agriculture. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sow_with_piglet.jpg&filetimestamp=20070311211921Świnia towarzyszy człowiekowi od ponad 7 tysięcy lat. Karmi go swoim mięsem, ogrzewa swoim ciepłem. Mimo to pozostaje niemal niezauważona przez miłośników zwierząt. Czasami gdzieś ktoś nieśmiało coś bąknie o humanitarnym zabijaniu. I tyle.

Wysoki stopień rozwoju hodowla świń osiągnęła już w starożytnej Grecji oraz w Rzymie, gdzie mięso wieprzowe składano bogom w ofierze jako wyszukany przysmak. Początkowo świnie przetrzymywano w pomieszczeniach jedynie zimą, latem wypuszczane były do lasów, gdzie odchowywały młode, a jesienią zamykano je ponownie. Rozwój hodowli i wytworzenie współczesnych ras świń rozpoczęło się w Europie pod koniec XVIII w.

Z pewnością cechą charakterystyczną każdej świni jest ryj i tarczka ryja z dwoma dziurkami. Dorosłe samce – knury - niektórych odmian mogą ważyć do ponad 350 kg i osiągać wysokość ponad 90 cm, natomiast samice - lochy - są o kilkadziesiąt kilogramów lżejsze i kilkanaście centymetrów niższe. Normalna temperatura ciała zdrowej świni wynosi około 37,2 stopni Celsjusza.Po zabiciu. Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pork_dsc06559.jpg&filetimestamp=20051129185701

Ciąża u świń trwa około 112-114 dni (3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni) kiedy to na świat przychodzi około 10-15 prosiąt. Świnie można zabić gdy ta skończy 6 miesięcy i osiągnie wagę użytkową tj. ponad 100 kg. Świnia może żyć - jeśli nie zostanie przeznaczona na ubój - do około 12 lat. Największą znaną świnię wyhodowano w 1939 roku w Karolinie (USA), ważyła 863,6 kilograma. Nazwano ją Big Boy.

Co mamy ze świni. Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwein-Ganz.svg?uselang=plJak zobrazowano na planszy ze świni mamy cały szereg pożytków. Samego mięsa czternaście rodzajów. Do tego słonina, wnętrzności, skóra.
1. głowa (ryj), 2. podgardle, 3. karczek i schab, 4. łopatka, 5. mostek, 6. żeberka, 7. polędwica + (w tylnej części) biodrówka, 8. polędwiczka, 9. boczek, 10. brzuszek, 11. łopatka wieprzowa, 12. szynka, 13. golonka,
14. noga.

W Polsce w roku 2007 zabiliśmy 24678.000 świń. Większość zjedliśmy samodzielnie. Dla spokoju sumienia i w imię przyjaźni do zwierząt raczej wolimy nie wiedzieć skąd bierze się schabowy, szynka, kiełbasa, mięsna karma dla naszych pupili, kotków i psów. Trudno się nam przyznać do tego, że tak naprawdę, jesteśmy okrutnymi drapieżnikami.

Źródła:
http://www.stat.gov.pl/gus/45_737_PLK_HTML.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awinia
http://portalwiedzy.onet.pl/22891,haslo.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mój - nie-mój kotek dostaje tylko mleko, a co sobie upoluje to jego.

PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za zauważony problem. Uważam, że prawo dot. zwierząt powinno zostać zmienione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.