Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7661 miejsce

Świni nikt z ubojni nie wykupi...

Rozczulając się nad losem zwierząt tych domowych i tych dzikich pomyślmy czasem o tych nam najbliższych. Regularnie zjadanych pod różnymi postaciami. Świni nikt nie wykupi z ubojni. Chyba, że w postaci schabu, czy skórzanych butów.

Świnia i prosie. This image is in the public domain because it contains materials that originally came from the Agricultural Research Service, the research agency of the United States Department of Agriculture. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Sow_with_piglet.jpg&filetimestamp=20070311211921Świnia towarzyszy człowiekowi od ponad 7 tysięcy lat. Karmi go swoim mięsem, ogrzewa swoim ciepłem. Mimo to pozostaje niemal niezauważona przez miłośników zwierząt. Czasami gdzieś ktoś nieśmiało coś bąknie o humanitarnym zabijaniu. I tyle.

Wysoki stopień rozwoju hodowla świń osiągnęła już w starożytnej Grecji oraz w Rzymie, gdzie mięso wieprzowe składano bogom w ofierze jako wyszukany przysmak. Początkowo świnie przetrzymywano w pomieszczeniach jedynie zimą, latem wypuszczane były do lasów, gdzie odchowywały młode, a jesienią zamykano je ponownie. Rozwój hodowli i wytworzenie współczesnych ras świń rozpoczęło się w Europie pod koniec XVIII w.

Z pewnością cechą charakterystyczną każdej świni jest ryj i tarczka ryja z dwoma dziurkami. Dorosłe samce – knury - niektórych odmian mogą ważyć do ponad 350 kg i osiągać wysokość ponad 90 cm, natomiast samice - lochy - są o kilkadziesiąt kilogramów lżejsze i kilkanaście centymetrów niższe. Normalna temperatura ciała zdrowej świni wynosi około 37,2 stopni Celsjusza.Po zabiciu. Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. / Fot. http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Pork_dsc06559.jpg&filetimestamp=20051129185701

Ciąża u świń trwa około 112-114 dni (3 miesiące, 3 tygodnie i 3 dni) kiedy to na świat przychodzi około 10-15 prosiąt. Świnie można zabić gdy ta skończy 6 miesięcy i osiągnie wagę użytkową tj. ponad 100 kg. Świnia może żyć - jeśli nie zostanie przeznaczona na ubój - do około 12 lat. Największą znaną świnię wyhodowano w 1939 roku w Karolinie (USA), ważyła 863,6 kilograma. Nazwano ją Big Boy.

Co mamy ze świni. Udziela się zgody na kopiowanie, dystrybucję lub/i modyfikację tej grafiki na warunkach licencji GNU Free Documentation License w wersji 1.2 lub nowszej, opublikowanej przez Free Software Foundation. / Fot. http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Schwein-Ganz.svg?uselang=plJak zobrazowano na planszy ze świni mamy cały szereg pożytków. Samego mięsa czternaście rodzajów. Do tego słonina, wnętrzności, skóra.
1. głowa (ryj), 2. podgardle, 3. karczek i schab, 4. łopatka, 5. mostek, 6. żeberka, 7. polędwica + (w tylnej części) biodrówka, 8. polędwiczka, 9. boczek, 10. brzuszek, 11. łopatka wieprzowa, 12. szynka, 13. golonka,
14. noga.

W Polsce w roku 2007 zabiliśmy 24678.000 świń. Większość zjedliśmy samodzielnie. Dla spokoju sumienia i w imię przyjaźni do zwierząt raczej wolimy nie wiedzieć skąd bierze się schabowy, szynka, kiełbasa, mięsna karma dla naszych pupili, kotków i psów. Trudno się nam przyznać do tego, że tak naprawdę, jesteśmy okrutnymi drapieżnikami.

Źródła:
http://www.stat.gov.pl/gus/45_737_PLK_HTML.htm
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awinia
http://portalwiedzy.onet.pl/22891,haslo.html

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mój - nie-mój kotek dostaje tylko mleko, a co sobie upoluje to jego.

PLUS

Komentarz został ukrytyrozwiń

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za zauważony problem. Uważam, że prawo dot. zwierząt powinno zostać zmienione.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.