Facebook Google+ Twitter

Świnia nad Londynem. W maju otwarta zostanie wystawa poświęcona zespołowi Pink Floyd (wideo)

Zaróżowiło się nad Londynem. Kwiknęło i roztaplało w chmurach. Niemal jak przed czterema dziesiątkami lat. Tak, to powróciła świnia Pink Floyd. Wszystko za sprawą wystawy poświęconej twórczości zespołu.

kadr z filmu YT; screenshot / Fot. screenshot by Pawel JankowskiZaróżowiło się nad Londynem. Kwiknęło i roztaplało w chmurach. Niemal jak przed czterema dziesiątkami lat. Tak, to powróciła świnia Pink Floyd. Wszystko za sprawą wystawy poświęconej twórczości zespołu.

Miejscem ekspozycji jest wielce zasłużone londyńskie Muzeum Wiktorii i Alberta (Victoria and Albert Museum). Wystawa pod tytułem "The Pink Floyd Exhibition: Their Mortal Remains", potrwa od maja do października 2017 roku. Głównym punktem tego wydarzenia będzie 50. rocznica wydania pierwszego singla zespołu. Zapowiedziano laserowy show i prezentację szerzej nieznanych materiałów koncertowych.

Zainteresowani będą mogli zapoznać się ze zbiorem ponad 350 przedmiotów, zarówno instrumenty jak najróżniejsze dzieła sztuki autorstwa członków zespołu. Ramy czasowe ekspozycji zakrojone są od okresu undergroundowej sceny psychodelicznej Londynu lat 60., aż po dzień dzisiejszy. Będzie można obejrzeć maski z trasy The Wall, orginalny projekt okładki "Animals" grafików z Hipgnosis, zapiski z tekstami czy plakaty ery psychedelic.

Obecnie Pink Floyd mają w planach wiele edycji o charakterze archiwalnym i retrospektywnym. W dniu 11 listopada, zespół wyda monstrualny box set: 27 płyt pod tytułem "The Early Years 1965-1972". W tym wszystkim znajdzie się co najmniej 20 nigdzie dotąd niepublikowanych utworów, siedem godzin nagrań koncertowych, 15 godzin materiału filmowego i bogatsza wersja ścieżki dźwiękowej do filmu "Zabriskie Point".

W maju zespół rozpoczął ekspansywną kampanię reedycji swoich płyt w tradycyjnym winylowym formacie. Krążki tłoczone na 180-gramowym winylu i zremasterowane przez panów Jamesa Guthriego, Joela Plante i Berniego Grundmana, mają ukazywać się w przeciągu roku, w regularnych odstępach czasowych. "Atom Heart Mother", "Meddle" i "Obscured by Clouds" już 23 września.

A świnia? Cóż, dano jej imię Algie i mierzy sobie dobrych 9 metrów długości. Za jej twórcę uchodzi Roger Waters, który miał dojść do wniosku, iż obecność parzystokopytnej na okładce "Animals" będzie stosowna. Chlew na wysokości 100 metrów zamykał się w granicach czterech kominów elektrowni Battersea (największa ceglana budowla w Europie, zobacz wideo). Niestety, Algie w umiłowaniu wolności zerwała się z uwięzi, podczas sesji fotograficznej. Znaleziono ją później na jednej z farm w hrabstwie Kent. Zresztą była oporna już wcześniej, nie dawała się nadmuchać i w ogóle. Ostatecznie znalazła się na okładce, ale stało się to w wyniku fotomontażu. Bodajże w ubiegłym roku świnię postanowiono sprzedać na aukcji.źródło: Rolling Stone

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

/...zespół rozpoczął ekspansywną kampanię reedycji swoich płyt.../

All in all ... just another brick in the wall...
Razem ze świnią, wszystko to - wydmuszka ;)

Ech, z wiekiem człowiek robi się sarkastyczny. Niegdysiejsi idole, zamiast milczeć i pozostać zaczarowanymi, przemawiają i ... czar pryska. Dobrze choć, że sama muzyka zostaje...

I jeszcze jedno. Te utwory, które młody i ambitny artysta nie chciał pokazać światu, stary "dyskonciarz" wyciąga z szafy. Dla fanów - rzecz jasna ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.