Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

541 miejsce

Świnia,kura,kaczka,gołąb,drób. Wyboista droga polskiego rolnictwa

Poważne kary finansowe grożą hodowcom drobiu za wypuszczanie ptaków na świeże powietrze. Zakaz dotyczy też rolników, którzy hodują kury, kaczki,gęsi na własne potrzeby.

 / Fot. Jerzy KirzyńskiW sali konferencyjnej Urzędu Gminy Wola Mysłowska odbyło się spotkanie mieszkańców gminy z powiatowym lekarzem weterynarii Leszkiem Mioduskim.

Głównym tematem spotkania były obostrzenia wprowadzone rozporządzeniem ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 20 grudnia 2016 r. w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Rolnicy interesowali się jak w praktyce będzie wyglądało egzekwowanie nakazów i zakazów:

 / Fot. Jerzy Kirzyński- w jaki sposób utrzymywać gołębie, które z zasady mają latać,
- czy dokonywać wiosennych nastawień gęsi i kaczek,
- brak w rozporządzeniu mowy o podziale kraju na regiony ze względu na stan zagrożenia,
- brak w rozporządzeniu mowy o redukcji dzikiego ptactwa.

Zwrócili też uwagę, że skoro wirus wystąpił zarówno w stadach przydomowych, jak i w fermach stosujących wysoki poziom ochrony to bioasekuracja nie jest pewnym zabezpieczeniem, a podnosi koszty funkcjonowania gospodarstw w miejscach gdzie wirus nie występuje.

Zebrani mówili o braku konsultacji z rolnikami, co sugeruje na nacisk lobby drobiarskiego, które boryka się z problemami zbytu swych produktów.

 / Fot. Archiwum UG Wola MysłowskaSzef łukowskiej weterynarii oraz sekretarz gminy Kinga Szerszeń apelowali do sołtysów o docieranie do hodowców z informacją o potrzebie zgłoszenia swoich ferm Inspekcji Weterynaryjnej w Łukowie.

Dyskutowano też o problemach związanych z nowymi ogniskami ASF.

Na pytania zainteresowanych rolników odpowiadała Iwona Wiewiórowska, pracownica IW w Łukowie.

Krzysztof Koślacz zachęcał rolników do aktywnego udziału w stanowieniu obowiązującego prawa np. poprzez opiniowanie aktów prawnych zamieszczanych na stronach internetowych Lubelskiej Izby Rolniczej.

Spotkanie zostało zorganizowane przez członków Lubelskiej Izby Rolniczej Krzysztofa Koślacza, Romualda Rosę oraz wójta gminy Władysława Mikę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

W nowoczesnej i "Demokratycznej Polsce" po transformacji ustrojowej powinno być coraz lepiej. A co widzimy?! Wystarczy się przejść chodnikiem! Zniszczone zdrowie polskich kobiet widać gołym okiem! Kobiety 35-letnie a morfologicznie wyglądają na 55-60-latki!
Tragedia narodowa i każdy obojętnie obok tego przechodzi?!
Może te materiały i pod spodem tam załączone dadzą coś do myślenia!
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przepraszam, że wcisnęły się błędy pisowni w komentarzach. Klawiatura trochę nie taka. No i te wiadomości mnie zbulwersowały. Taka demokracja, że nawet kury chcą zniewolić, kiedy mają warunki do życia na wolnej przestrzeni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.