Facebook Google+ Twitter

Świnoujście - jedyne wyspiarskie miasto w Polsce

Nie wszyscy urlopowicze odwiedzający latem Świnoujście, znaną miejscowość uzdrowiskową o najszerszej plaży w Polsce (a może nawet w Europie) wiedzą, że miasto to leży w krainie 44 wysp.

Archipelag 44 wysp widziany ze wzgórza Zielonka w Lubiniu. / Fot. Danuta SkowronekPrzeprawa promowa poza centrum, dostępna dla wszystkich. / Fot. Danuta SkowronekZamieszkane są trzy z nich: Uznam, Wolin i Karsibór. Centrum miasta leży na wyspie Uznam i co ciekawe, tylko 40 km kw. należy do Polski, reszta (ok. 400 km kw.) znajduje się po niemieckiej stronie. Wyspa Wolin pełni funkcję dzielnicy przemysłowej, tu znajdują się największe zakłady związane z gospodarką morską, a także terminal promowy - skąd regularne linie łączą miasto ze Szwecją i Danią. Karsibór jest wyspą powstałą w latach 1874-1880 poprzez przekopanie południowo-wschodniego fragmentu wyspy Uznam kanałem Piastowskim, który skrócił drogę wodną ze Świnoujścia do Szczecina.

Przeprawa promowa w centrum, dostępna tylko dla mieszkańców Świnoujścia. / Fot. Danuta SkowronekPozostałe wyspy, takie jak m.im.: Wielki Krzek, Mały Krzek, Wiszowa Kępa, Trzcinice, Gęsia Kępa, Zajęcze Łęgi, Wydrza Kępa, Koński Smug również są zamieszkane, ale nie przez ludzi. Występują tu rzadkie gatunki ptaków: bielik, kania rdzawa, błotniak łąkowy, derkacz - to gatunki zaliczane do wymierających w skali świata. Ogółem ponad 140 rzadkich gatunków ptaków można tu oglądać przez cały rok.

Wyspa Uznam jest oddzielona od reszty kraju i dostać się tam można tylko przeprawą promową. Może i jest to pewna atrakcja turystyczna, ale dla ludzi mieszkających na jednej wyspie i dojeżdżających do pracy na drugą jest to wielka niedogodność, szczególnie latem, kiedy w kolejce na prom trzeba spędzić wiele godzin.


Prom Karsibór w oczekiwaniu na turystów. / Fot. Danuta SkowronekMost na wyspę Karsibór, jak widać wymagający porządnego remontu. / Fot. Danuta SkowronekJest też pewna grupa ludzi, którzy patrzą na ten problem inaczej. Kiedyś spytano Jacka Nieżychowskiego, dlaczego wybrał sobie to miasto do życia, odpowiedział, że Świnoujście leży najdalej od Warszawy i do tego odcięte jest od reszty Polski.

Ja czekam jednak na jak najszybsze wybudowanie tunelu pod Świną, o którym od wielu lat tylko się mówi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 18.01.2010 21:34

Rzeczywiście przedostanie sie na drugą stronę Świny zwłaszcza w sezonie letnim to koszmar .Ostatnia duża cofka unieruchomiła nawet Bieliki a paraliz miasta zagląda w oczy . Budowę tunelu jednak znów przełożono :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wstyd się przyznać, że jeszcze tam nie byłam...Piszę jeszcze, bo na pewno uzupełnię braki :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2009 22:15

Naprawdę wspaniały artykuł, cenię patriotyzm lokalny. Dawne to były czasy jak byłem w Międzyzdrojach 8-10 lat temu. Kolega zawiózł mnie do Świnoujścia byłem pod wrażeniem tak:) ja człowiek z puszczy na wyspie :) Od serca szczerego 5* :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki:) W uzupełnieniu informacji dodam jeszcze, że *archipelag 44 wysp* to Rozlewiska Wstecznej Delty Świny (to ich geograficzna nazwa) powstały 12 tys. lat temu wskutek ustąpienia lądolodu. Też się podszkoliłam:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 29.11.2009 13:09

Podszkoliłam się trochę. Dziękuję Ci dobry człowieku. Zdjęcia bardzo ładne, daję Ci gwiazdeczkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świnoujście samo w sobie jest piękne, ale pokonywanie promem rzeki, jest jak dla mnie straszne. Pamiętam jak w czerwcu za każdym razem jak chciałam pokonać ten odcinek, to czekałam 2 godziny na prom w jedna stronę. Z utęsknieniem czekam na tunel lub most, o którym mówi się już latami.:) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniałe Świnoujście, jestem tam co roku. Pozdrawiam :) 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Postaram się to nadrobić:), tym bardziej, że jest to miasto, które kocham

Komentarz został ukrytyrozwiń

Teraz rozumiem dlaczego uczestnicy "FAMY" tak gorąco zachwalali ten zakątek Polski. Dziwi mnie tylko dlaczego tak mało pisze się o
Świnoujściu ? Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.