Facebook Google+ Twitter

Świnoujście - miasto 44 wysp

Obecnie Świnoujście słynie z wysp, przeprawy promowej i szerokich plaż. Zostało założone w XII wieku, a prawa miejskie dostało w 1765 roku.

Przeprawa promowa. / Fot. Maria WilanowskaŚwinoujście leży w północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego. To jedyne miasto w Polsce położone na trzech wyspach: Uznam, Wolin, Karsibór oraz na łącznie czterdziestu czterech małych, niezamieszkałych wysepkach. Są to m.in.: Chełminka, Wisząca Kępa, Wydrza Kępa, Karsiborska Kępa, Mielno. Wyspy Uznam i Wolin mają bezpłatne połączenie promowe, natomiast Wolin i Karsibór są połączone Mostem Piastowskim.

Promenada - ul. Żeromskiego. / Fot. Maria WilanowskaCiekawostką jest, że co roku powierzchnia miasta powiększa się, przez nanoszenie piasku na plażę z pomocą prądów morskich. Polską wyspę Uznam w większości porasta Świdny Las; mieszany, ale z większą ilością sosny. W rezerwacie Karsiborska Kępa gnieździ się około stu czterdziestu gatunków ptaków. Natomiast w rezerwacie Karsiborskie Paprocie znajduje się wielogatunkowy las liściasty ze stanowiskami długosza królewskiego i wiciokrzewu pomorskiego.

Nazwa Świnoujście powstała z charakterystycznych dla tego miejsca słów, ponieważ leży u ujścia Świny do Bałtyku. Znaleziska archeologiczne potwierdzają, że pierwsze osady ludzkie pojawiły się tu przed pięcioma tysiącami lat. Plaża w Świnoujściu ciągnie się na dziesięć kilometrów i miejscami ma sto trzydzieści metrów szerokości, a kąpieliska są płytkie. Jednym słowem - miasto warte odwiedzin...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Muszę kiedyś pojechać na zachodnie rubieże Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podziękowanie za ciekawostki 44 wysp.
Czekamy na fotogalerię tego ciekawego obszaru nadmorskiego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.