Facebook Google+ Twitter

Świńska grypa dotarła do Szwajcarii, Peru i Kostaryki

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-30 12:51

Świńska grypa rozprzestrzenia się na kolejne kraje. W ostatnich godzinach obecność wirusa potwierdzono w Szwajcarii, Peru i Kostaryce. Zdaniem Światowej Organizacji zdrowia pandemia grypy jest nieunikniona.

Najtrudniejsza sytuacja panuje w Meksyku, gdzie - jak wskazują wstępne testy - na świńską grypę mogło umrzeć 176 osób, podejrzewanych jest dwa i pół tysiąca zachorowań. 91 przypadków oficjalnie odnotowano w USA, w pozostałych krajach choruje po kilka do kilkunastu osób, najczęściej łagodnie.

Jednak Światowa Organizacja Zdrowia podniosła stopień zagrożenia pandemią do piątego, w sześciostopniowej skali. Oznacza to, że zdaniem ekspertów WHO wirus może przenosić się z człowieka na człowieka, a globalna epidemia jest nieunikniona. Część naukowców sądzi, że na półkuli północnej choroba będzie rozprzestrzeniać się stosunkowo wolno ze względu na nadchodzące lato. Sytuacja może być jednak trudniejsza na półkuli południowej, gdzie rozpoczyna się jesień zwykle sprzyjająca nowym zakażeniom.

Eksperci przypominają, że objawy świńskiej grypy to gorączka, kaszel, ból mięśni i zmęczenie. Obecny szczep H1N1 powoduje też biegunkę i nudności.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.