Facebook Google+ Twitter

Świńska grypa. Jak najmniej paniki, jak najwięcej profilaktyki

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-04-27 20:35

W Polsce, do tej pory, nikt na świńską grypę nie zachorował, ale czujność, profilaktyka, edukacja i informacja, są tym, czego najbardziej nam potrzeba.

Nawet w kościołach ostrożność nie zawadzi. / Fot. EPA/MARIO GUZMANDziała w kraju specjalny komitet ds. pandemii grypy składający się z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia,GIS, MSWiA, MSZ, rolnictwa, innych resortów oraz jednostek badawczo-rozwojowych i wojska. Od kilku lat mamy w Polsce gotowy plan pandemiczny. Służby sanitarne również przygotowane są na najgorszą ewentualność. Zarówno na ewentualność przywiezienia do kraju wirusa meksykańskiej grypy przez osobę przyjeżdżającą do Polski, jak też na zdiagnozowanie, odizolowanie i leczenie takiej osoby.

OFICJALNE DANE WHO: JEDYNIE 17 PRZYPADKÓW ŚMIERTELNYCH NA CAŁYM ŚWIECIE

Ważna jest czujność i profilaktyka, stąd też przede wszystkim wzmożone zostały kontrole na lotniskach. Wprowadzono obserwacje pasażerów i informowanie ich o istnieniu takiego wirusa przez straż graniczną i sanepid. Obserwuje się, czy jakiś pasażer, przylatujący - głównie ze Stanów Zjednoczonych czy Kanady - albo innych bezpośrednich czy przesiadkowych portów nie zdradza symptomów, które mogłyby przypominać objawy grypy w ogóle, nie tylko świńskiej. Dodatkowo pasażerowie są informowani, że gdyby zauważyli u siebie w ciągu np. dziesięciu dni od przylotu symptomy takiej choroby, to żeby zgłosili się do lekarza. Rozprowadzane będą broszury informacyjne ze wskazówkami dla podróżujących i wracających z terenów zagrożonych wirusem świńskiej grypy.

Wielkie czyszczenie w nowojorskiej szkole, której kilku uczniów zaraziło się wirusem świńskiej grypy. / Fot. EPA/DANIEL BARRYGłówny Inspektorat Sanitarny apeluje o nie lekceważenie objawów typowej grypy: gorączka, ból gardła, kaszel, brak apetytu, bóle mięśni nie tylko przez pacjentów, ale również przez lekarzy pierwszego kontaktu, którzy zostaną poinformowani przez nich o kontakcie z osobami zdradzającymi niepokojące objawy. Zdecydowanie częściej należy myć ręce, np. gdy byliśmy w przychodni, czy jechaliśmy autobusem. Powinno się unikać czułości w kontaktach z osobami zaziębionymi, zakatarzonymi, kaszlącymi.

Wojewódzcy Inspektorzy Sanitarni otrzymali polecenie utrzymywania ścisłego kontaktu ze szpitalami i oddziałami zakaźnymi oraz zadanie sprawdzenia gotowości tych placówek na ewentualne przyjęcie chorych. Podwyższona gotowość obowiązuje także w kontaktach z powiatowymi inspektorami sanitarnymi.

Wiadomo, że przeprowadzenie weryfikacji wszystkich podejrzanych próbek od osób chorych zadeklarowała prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka do Spraw Grypy z Państwowego Zakładu Higieny. Takimi możliwościami dysponuje także Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Jędrzej Budka
  • Jędrzej Budka
  • 05.04.2011 19:23

No tak to art. z 2009

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jędrzej Budka
  • Jędrzej Budka
  • 05.04.2011 19:22

To jest nieprawda że nikt nie zachorował na AH1N1.Przykładowy art na ten temat:
http://olsztyn.gazeta.pl/olsztyn/1,48726,8924689,Atak_wirusa_AH1N1__Swinska_grypa_zabila_dziewczynke.html
To art z 10 stycznia 2011,a wcześniej??

Komentarz został ukrytyrozwiń

W końcu coś mądrego na temat świńskiej grypy!
Robi się niebezpiecznie, ale trzeba zachować rozsądek, bo bez tego ani rusz!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.