Facebook Google+ Twitter

Świńska grypa: MSZ ostrzega przed wyjazdem do Meksyku, USA i Kanady

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-25 19:48

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w związku z wykryciem przypadków tak zwanej świńskiej grypy zaleca zachowanie ostrożności podczas podróżowania do Meksyku, Stanów Zjednoczonych i Kanady. MSZ sugeruje przesunięcie terminu podróży do czasu całkowitego opanowania ognisk epidemii.

MSZ informuje, że od lutego do kwietnia wykryto w Meksyku kilkanaście ognisk świńskiej grypy głównie w Dystrykcie Federalnym oraz stanach: Baja California, Hidalgo, Veracruz, Tlaxcala, Chihuahua, San Luis Potosi.

W Meksyku na świńską grypę zachorowało 900 osób, z czego 60 zmarło. Na ulicach rozdawane są maski, tymczasowo pozamykano szkoły, eksperci apelują do mieszkańców, aby unikali tłumów czy podawania rąk. Przypadki zachorowań odnotowano także w Stanach Zjednoczonych.

W związku z rozprzestrzenianiem się zachorowań Światowa Organizacja Zdrowia powołała specjalną komisję kryzysową. Szefowa tej organizacji ostrzegła, że wykryty w Meksyku wirus świńskiej grypy "ma potencjał", aby spowodować pandemię. Margaret Chan rozmawiała o tym z dziennikarzami podczas telefonicznej konferencji prasowej.

Szefowa Światowej Organizacji Zdrowia twierdzi, że sytuacja jest poważna, a skutków rozwoju choroby na razie nie da się przewidzieć. Naukowcy próbują zidentyfikować rodzaj i pochodzenie wirusa, który wywołuje groźne objawy - przede wszystkim ostre zapalenie górnych dróg oddechowych. Podobne badania prowadzone są także w USA, gdzie zachorowało kilka osób. Tamtejsi eksperci podejrzewają, że pojawił się nowy szczep wirusa będący mieszanką szczepów ludzkiej, świńskiej i ptasiej grypy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.