Facebook Google+ Twitter

Świt zaczyna się nocą

Godzina trzecia nad ranem. Budzik nie dał za wygraną. Zaspaną twarz przemyłem zimną wodą, brrrr..., potem cieplejszą. Wzrok nabrał ostrości, zmysły się wyostrzyły.

Sen był niespokojny.
Podświadomie czekałem na bezlitosny, świdrujący jestestwo na wskroś donośny "krzyk" starego zegara. Wciąż zadawałem sobie to samo pytanie, co napotkam tym razem? Czym zaskoczy mnie polska natura?

Głóg / Fot. Artur HampelJako młody człowiek wiele razy przemierzałem tą samą drogę. Jeszcze gdy było ciemno wyruszałem na pieszą wędrówkę poprzez pola do odległego o kilka kilometrów gęstego, liściastego lasu. "Moksz", taka była i jest do tej pory jego nazwa. Siedlisko starych jesionów, dębów i grabów. Las pełen oparów i tajemniczości. Podmokłe miejsca, których w nim nie brakowało zdominowane były przez tysiące komarów, much, muszek.
Latem gęsty i ciemny las budził respekt. Pokrzywy sięgające często ponad głowę i zarośla nie do przebycia sprawiały, że w niektóre miejsca można było dotrzeć wyłącznie zimą. Niegdyś miejsce gniazdowania czarnego bociana, kumaków nizinnych, saren, dzików i jeleni. Niezliczona ilość ptactwa utworzyła sobie z lasu filharmonię, dając niezwykły koncert bez jednej Olcha / Fot. Artur Hampelfałszywej nuty. Wilgi, dzięcioły, sójki i pozostałe kolorowe uskrzydlone zwierzęta ubarwiały ciemną zieleń paletą barw, fascynującą i bajeczną. Tu i ówdzie powalone drzewa przez bobry zdawały się wyrażać zwieszonymi beznadziejnie ramionami gałęzi żal - "dlaczego mnie to spotkało"?
Bogactwo owadów, grzybów, kwiatów, dziko rosnącego chmielu, to wszystko sprawiało poczucie wędrówki po raju. Widok bawiących się lisich szczeniaków pod czujnym okiem matki, rodził spokój i uśmiech. Czas się zatrzymywał. Cywilizacja zatracała się niczym świat nieprawdziwy, świat „mechanicznej” iluzji.

Niekiedy nagle przeszywał niebo drapieżny ptak, oznajmiając swoim kwileniem, iż jakaś istota za chwilę dopełni żywota.

Leśna cisza jest inna. Leśna cisza mówi do nas swoim kojącym szeptem. Szeptem niemal hipnotyzującym a jednocześnie całkowicie realnym. Leśna cisza potrafi być też groźna i odpowiedzieć gwałtownym atakiem dzikiego zwierzęcia, po którym pozostaje tylko echo krótkotrwałej walki, by w końcu i ono opadło na zielony dywan śródleśnej roślinności milknąc tym samym ostatecznie.

Po wielu latach postanowiłem powtórzyć wędrówkę. Zapragnąłem odnaleźć te same miejsca, poczuć tą samą więź z przyrodą i posłuchać tego samego szeptu.
Od lat odkładane obietnice zmuszają do zastanowienia, czy kiedykolwiek w ogóle do niej dojdzie?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Myśl o tym, że świt zaczyna się nocą towarzyszyła mi cały dzień... a dzień był nadzwyczajnie słoneczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziś rano wyłowiłam tę opowieść - zapowiedź następnych odsłon - i zatęskniłam do opisanych w niej wrażeń. Dziękuję za ich przywołanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A co do ciszy : rzeczywiście potrafi być groźna i to może być ta ostatnia jakiej się doznaje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arturze, jestem pod wielkim wrażeniem. Bardzo chciałabym tam być !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zaintrygował mnie tytuł. Treść jeszcze bardziej :)
Zdaje się, żę to nie kolejny artykuł a coś zupełnie innego. Czekam na dalszy ciąg wydarzeń :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam na Mokszu nocą,co prawda do świtu pozostało jeszcze kilka godzin ale jest tu nadal tak pięknie jak opisujesz.Wszystkie pory roku mają tu swój osobisty urok i zawsze jest ciekawie i podczas takiej wyprawy do lasu dużo można spotkać ciekawych roślin jak i zwierząt które można obserwować z ukrycia jest to bardzo piękne.Można z bliska zobaczyć dzika czy pięknego jelenia z dużym pięknym porożem,przechodzącego obok nas zaledwie parę metrów jest to co prawda duża dawka adrealiny ale przeżycie jest piękne i nie zapomniane.Przyroda jest piękna tylko trzeba umieć ją obserwować i pozwolić się jej rozwijać swoim tokiem.Zapraszam Cię na wspólną wyprawę do naszego lasu zobaczysz jak jest pięknie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.