Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3337 miejsce

Syberia - kraina tajemnicza

Wyobraźmy sobie jak działa szamańska aura i syberyjskie rośliny, kwiaty Chakasji. Jak wam się wydaje? Czy jest coś pasjonującego w syberyjskim ogrodzie? Wyobraźcie sobie, że już za parę dni będziemy tam.

Tuż przed wyjazdem pogrążona w wirze przygotowań dzielę się entuzjazmem jaki czuję na myśl o tej wyprawie. Lot samolotem do Moskwy a później Chakasja...czy wiecie gdzie to jest ? Ale wróćmy na moment na ziemię... Od 16 do 29 września będziemy na Syberii. A tam... Ogrody wyobraźni. Pod takim tytułem przebiegać będą pierwsze międzynarodowe szkolenia z hortiterapii. Wizyta na Syberii dla kogoś kto zajmuje się od lat hortiterapią jest prawdziwą magią.

Instytut Hortiterapii na zaproszenie FPNKA „Kongres Polaków w Rosji - polskiej organizacji działającej na terenie Syberii przeprowadzi zajęcia pokazowe i wykłady na temat tej prekursorskiej terapii. Działanie przez ogród w celu polepszenia zdrowia to także szereg możliwości kształtowania naszej wyobraźni artystycznej zainspirowanej tajemnicą i pięknem roślin. Hortiterapia należy do mało jeszcze znanej w Polsce dziedziny terapeutycznej. W Instytucie Hortiterapii podejmowane są szkolenia i kursy.

Czym jest dla mnie hortiterapia? pasją, której poświęciłam szereg lat działań na rzecz popularyzacji tego zagadnienia. Hortiterapia - słowo pochodzi z łaciny i oznacza (Hortus) - ogród. Dziś w przestrzeni publicznej ogrody nabierają szczególnego wymiaru. Marzeniem Polaków z odległej Chakasji jest zaszczepić piękno zawodu hortiterapeuty wśród przedstawicieli ruchu polonijnego.

Zaproszenie do Chakasji z cyklem wykładów poczytuję za zaszczyt. W programie wizyty część realizowana przez Instytutu Hortiterapii to: spotkanie organizowane przez Regionalne Muzeum Krajoznawcze im N.M. Martjanowa w Minusińsku. Wykłady dla studentów oraz warsztaty florystyczne hortiterapii w szkole podstawowej i średniej w Małej Minusie.

Odwiedzimy też wsie mazurskie istniejące na Syberii. Alaksandrowka i Znamienka czekają na nas. Może już wkrótce po zapoznaniu się z zasadami hortiterapii w Polsce pojawią się pierwsi studenci. Obecnie w Olsztynie powstaje na UWM kierunek hortiterapia - jako propozycja studiów podyplomowych. Serdecznie wspieramy ten projekt.

W czasie naszego pobytu w Chakasji odbywa się tam "Jesienne święto kwiatów " Symbolem Chakasji są rośliny i zieleń bezkresnej Syberii. W godle zaś znajdują się zielone liście brzozy.W Abakanie i jego okolicach rośnie kwiat o przedziwnej legendzie... mam nadzieję go sfotografować.

Mamy cały cykl wykładów i warsztatów podzielonych na 7 modułów. Program realizujemy wspólnie z dr Ewą Piotrowicz - etnografem i choreografem narodowych tańców. Przyjmując zaproszenie Polaków z Syberii Instytutu Hortiterpaii w prezencie na 20 lecie ruchu polonijnego na Syberii opracował inscenizację pt. Mazurska Palinocka. Wizyta w Abakanie to czas na wspólne rozmowy a także zielone warsztaty i wykłady z etnobotaniki.

Spotkania związane z tradycją mazurskiego ogrodu. pt. ” Roślinne symbole w mazurskiej tradycji” to możliwość bliższego poznania tradycji Warmii i Mazur. W programie wizyty także Archiwistyka Społeczna- Zielone Archiwum Mówionej Historii Wykład i warsztaty, zajęcia z elementami warsztatów dziennikarskich. Cieszę się na myśl wizycie w redakcji reaktywowanego polskiego radia Minusińsk. Nagramy wspólną audycję i będą bajki polskie...Podczas naszej ekspedycji na Syberii będę zbierać materiał do przyszłych badań. Jestem ogromnie ciekawa co przywieziemy do Polski, ale o tym po powrocie...

Wizyta jest programem społeczny możliwym dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Wsparcia udzielili nam Sejmik Województwa Warmińsko – Mazurskiego, Urząd Miasta Mrągowa, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kultury w Olsztynie, Stowarzyszenie Wspólnota Polska oddz. Warmińsko- Mazurski. Dzięki współpracy z Uniwersytetem Warmińsko- Mazurskim, Fundacją Dziedzictwo Nasze, Biblioteką Pedagogiczną w Mrągowie, Nadleśnictwem Mrągowo mamy do przekazania płyty i nagrania związane z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Warmii i Mazur. Niezwykłe materiały w postaci lekcji przekazało Polakom za naszym pośrednictwem Muzeum Budownictwa Tradycyjnego w Olsztynku, Mazursko- Warmińskie Stowarzyszenie Bajka, Światowid z Elbląga, Centrum Kultury i Turystki w Mrągowie oraz nasze stowarzyszenie Zielone Dzieci.

Patronat medialny: Program Pomost, Radio Wnet, Kurier Mrągowski, Nowy Dziennik, Magazyn Polonia, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl - oraz CENTRUM PROMOCJI HORTITERAPII
oraz media polonijne, lokalne i krajowe.

Wsparcie przy realizacji programu udzielił nam urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko Mazurskiego, sponsorem warsztatów jest Firma Zielony Promień . -- Zofia Wojciechowska


www.hortiterapia.blogspot.com tel. 518 921 104

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.