Facebook Google+ Twitter

Syberia. Od wielu dni utrzymują się temperatury poniżej -50 st. C

Na Syberii od kilku tygodni panują bardzo niskie temperatury. Słupki rtęci wskazują poniżej minus 50 stopni Celsjusza. W wielu miejscach awarii uległa sieć ciepłownicza.

Poniżej 50 stopni C odnotowano także w północnej i środkowej Jakucji. / Fot. Juliancolton, Domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Frozen_Ashokan_Reservoir.JPG?uselang=plW miejscowościach Ojmiakon i Wierchojańsk położonych w Jakucji, w piątek słupki rtęcie wskazały minus 55 stopni C. Ojmiakon uważany jest za rosyjski biegun zimna. 26 stycznia 1926 roku termometry wskazały tam minus 71,2 stopnia C.

Poniżej 50 stopni C odnotowano także w północnej i środkowej Jakucji. Na południu regionu było trochę cieplej. Mieszkańcy na termometrach zobaczyli tylko minus 30 stopni C.

Mrozy opanowały także Tuwę, republikę nad granicą z Mongolią. W miejscowości Chowu-Aksy uszkodzona została sieć ciepłownicza. Od ponad tygodnia mieszkańcy nie mają dostępu do ciepła i wody. Jak podaje TVN Meteo, władze dostarczyły im żeliwne piecyki na węgiel, czyli tzw. "burżujki".

Uciążliwe mrozy powróciły także do stolicy Rosji. Temperatura spadła poniżej minus 15 stopni C, a na początku przyszłego tygodnia ma być jeszcze zimniej - do minus 20 stopni C.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 08.01.2013 13:36

Pani Aneto, cóż... czasami, całkiem niespodziewanie dla mnie samej, ujawnia się upierdliwość, do której jednak nie przyznaję się -;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Grażyno:) To się nazywa czujność:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.01.2013 19:19

O ile dobrze pamiętam, rtęć przyjmuje stan stały (zamarza) w temp. -39st.C. To jak w Jakucji udało się odczytać -55 st.C przy użyciu termometru rtęciowego???

A swoją drogą -71,2 st.C to nie w kij dmuchał! Brrrr....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.