Facebook Google+ Twitter

"Syberiada polska" w kinach już 22 lutego. Teledysk [wideo]

Najnowszy film w reżyserii Janusza Zaorskiego "Syberiada polska" do kin trafi już 22 lutego. Obraz przedstawia dramatyczne losy Polaków deportowanych w latach 40 na Syberię, gdzie muszą stawić czoła warunkom sowieckiego łagru.

"Syberiada polska" w kinach już 22 lutego / Fot. Afisz- Realizacja tego filmu była moim marzeniem, również z pobudek osobistych. Część moich kuzynów spotkała taka gehenna. Przez wiele lat był to temat tabu, jednak w rodzinie syberyjskie historie pozostawały żywe. Ten temat interesował mnie od dawna, gromadziłem literaturę przedmiotu, spotykałem wielu ocalałych z wywózki lub ich rodziny. Gdy powstał scenariusz filmu, dostałem w prezencie od Andrzeja Wajdy dwadzieścia książek o tematyce zahaczającej o zesłańców na Syberię. Świadomie i nieświadomie wykonałem pracę dokumentacyjną, upewniając się, że chcę się na ten temat wypowiedzieć - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej w warszawskim kinie Kultura reżyser filmu Janusz Zaorski.

Film, który powstał na podstawie książki "Syberiada polska" Zbigniewa Domino, ukazuje nie tylko dramatyczne losy Jana Doliny, jego żony i dzieci, którzy po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie na Syberii muszą stawić czoło NKWD, ale i zmagania ze srogą naturą pólnocnej Azji. Film kręcono w Polsce i na Syberii, gdzie ekipa wykonała najważniejsze zdjęcia plenerowe - "Aby oddać naturę tajgi, wraz z Andrzejem Wolfem, część zdjęć nakręciliśmy z motolotni" - powiedział Zaorski.

Filmem "Syberiada polska", Janusz Zaorski powraca do kina historycznego, które przyniosło mu takie sukcesy jak Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za „Matkę Królów”, czy Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”.

W odsadzie znaleźli się znakomici aktorzy kilku pokoleń : Adam Woronowicz, Paweł Kurcz, Urszula Grabowska, Jan Peszek, Andrii Zhurba, Sonia Bohosiewicz, Igor Gniezdilow, Agnieszka Więdłocha, Marcin Walewski, Valeria Guliaiewa.

Autorem dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski, który w skali 1:1 zrekonstruował syberyjski obóz Kalucze, autorem scenariusza Michal Komar, muzykę skomponował Krzesimir Dębski, zaś film promuje piosenka "Syberiada" w wykonaniu Anny Wyszkoni i Piotra Cugowskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.