Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

1152 miejsce

Sybilla 2013 dla Muzeum Narodowego w Szczecinie

Przyzwyczailiśmy się już do przekonania, że Szczecin to gospodarcza i kulturalna prowincja, że nie może tu się dziać coś ciekawego, a nawet wręcz najlepszego w Polsce.

Afisz nagrodzonej w 2011 r wystawy: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku” / Fot. Grzegorz SadowskiDlatego kolejna Sybilla (Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2013, w kategorii sztuki) dla Muzeum Narodowego w Szczecinie, za jubileuszowa wystawę „1913. Święto wiosny”, w stulecie otwarcia Gmachu Głównego Muzeum Narodowego w Szczecinie, świadczy o tym, że jednak w Szczecinie dzieje się coś ciekawego, szczególnie na niwie kultury i dziedzictwa Narodowego. Wystawa ma charakter interdyscyplinarny. Pokazuje prace międzynarodowych artystów, min: z Niemiec, pochodzące z muzeów polskich i niemieckich.

Jest to już XXXIV edycja konkursu o Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla....... W 1980 r ówczesne Ministerstwo Kultury i Sztuki, określiło założenia regulaminowe konkursu i ogłosiło nabór wniosków na I edycję Ogólnopolskiego Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla”. Od ponad 30 lat, wyróżnienie (nagroda) w konkursie, jest traktowana jako najbardziej prestiżowe wyróżnienie w polskim muzealnictwie.

Nazwa konkursu „Wydarzenie Muzealne Roku” odwołuje się do Świątyni Sybilli w Puławach, pierwszego polskiego muzeum, które założyła Izabela Czartoryska. Z kolei tytuł szczecińskiej wystawy „1913. Święto wiosny” nawiązuje do inauguracji paryskiego Theatre des Chaps-Elysees i premiery spektaklu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Rzeźba dłuta Georga Kolbego „Tancerz”, przedstawiająca Wacława Niżyńskiego, choreografa tamtego spektaklu, jest znakiem rozpoznawczym wyróżnionej Sybillą 2013 ekspozycji.

Poprzednią Sybillę 2011 Muzeum Narodowe, zdobyło w kategorii wystawy historyczne, wystawą: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Ta wystawa okazała się na tyle interesująca, że jej ekspozycję można wciąż oglądać w Galerii Sztuki Dawnej przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie. Dlatego warto skorzystać z szczecińskiej nocy muzeów 2014. Muzeum Narodowe w Szczecinie zaprasza do udziału w 9. Europejskiej Nocy Muzeów, z 17 na 18 maja, ponoć szykują się wyjątkowe atrakcje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.