Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3355 miejsce

Sycylia. Awantura o Caravaggia

"Pogrzeb świętej Łucji" to jedno z bardziej poważanych dzieł Michelangelo Merisi da Caravaggia. Włoski malarz tworzył burial na Sycylii, dokąd uciekł przed wyrokiem śmierci. Obecnie trwa spór dwóch lokalnych kościołów o prawa do obrazu.

Portret Caravaggia, wł. malarz. Ottavio Leoni [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. milano.itCzterysta lat po zakończeniu barwnego i burzliwego żywota, Michelangelo Merisi da Caravaggio znów znajduje się w samym środku zamieszania rozpętanego za sprawą dwóch sycylijskich kościołów, poróżnionych w dochodzeniu praw własności do jednego ze znakomitszych malowideł artysty.

"Pogrzeb świętej Łucji", który barokowy utracjusz namalował na dwa lata przed własną śmiercią w 1610 roku, wielokrotnie był oddawany do renowacji, obecnie stanowi przedmiot sporu, pomiędzy rywalizującymi ze sobą kościołami w Syrakuzach. Jednym z nich jest Bazylika św. Łucji (Basilica di Santa Lucia al Sepolcro) w dzielnicy Borgata, którą można uważać za prawdziwy dom dla tego malarstwa. Z drugiej strony trwa kościół Santa Lucia alla Badia na sąsiedniej wysepce Ortigia, której kręte uliczki tworzą oryginalne zabytkowe centrum miasta.

W batalii o dzieło Caravaggia biorą udział bez mała wszyscy, czyli politycy, mieszkańcy, historycy sztuki i przewodnicy. Włoski malarz cieszy się obecnie statusem supergwiazdy. Kanadyjskie badania opublikowane w 2010 roku sugerują, że liczba publikacji poświęconych artyście, była większa niż prace dotyczące mistrza epoki renesansu, wielkiego Michała Anioła. Tak więc, poróżnione kościoły, parafie i dzielnice zabiegają usilnie o organizację wystawy swojej gwiazdy, na którą złożą się obrazy Caravaggia malowane w czasie pobytu na Sycylii, po ucieczce z Malty.

Włoski malarz był niespokojnym duchem. Burzliwa natura wiodła go przez Rzym, Neapol, Sycylię, a także Maltę, gdzie nadal olśniewał talentem, jak w równym stopniu angażował się w przeróżne awantury i akty przemocy. Michelangelo Merisi da Caravaggio wciąż zmieniał miejsce zamieszkania, wędrował, w końcu uciekał przed wyrokiem śmierci rzymskich sądów. Śmiertelnie zranił szpadą przeciwnika w pojedynku. Taka forma honorowego rozstrzygnięcia była podówczas surowo zakazana przez prawo.

Ortigia wyróżnia się pałacami w kolorze miodu i kościołami w stylu baroku sycylijskiego. W ostatnich latach wyspa dostąpiła czegoś w rodzaju swoistej metamorfozy. Teraz przyciąga setki tysięcy turystów rocznie, zaś szacunkowa liczba trzech tysięcy osób dziennie zwiedza kościół Santa Lucia alla Badia, aby zobaczyć obraz Caravaggia.

'Pogrzeb św. Łucji' (1608) aut. Caravaggio [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. scanJednakże Bazylika św. Łucji i jej zwolennicy w Borgata, także chcą mieć w tym wszystkim swój udział. Luigi Puzzo, prezes Zgromadzenia Wiernych Santa Lucia al Sepolcro, powiedział dla "Siracusa News", iż żywi nadzieję na powrót obrazu "do jego pierwotnego domu", co pomogłoby w odrodzeniu okolicy, tak jak odżyła Ortigia. Malowidło zostało tam przeniesione w 2010 roku, gdy rozpoczęto prace renowacyjne zrujnowanej budowli.

Maria Rita Sgarlata, była regionalna doradczyni do spraw kultury, zebrała dwa tysiące podpisów wzywających do zwrócenia dzieła Caravaggia do Bazyliki św Łucji. Niektórzy twierdzą, że przeniesienie obrazu do kościoła Santa Lucia alla Badia, doprowadziło do pewnej konfrontacji i ujmuje blask innemu malarstwu, jakie eksponowane jest w tym obiekcie.

Jest w tym wszystkim jeszcze głos organizacji włoskich przewodników turystycznych, którzy opowiadają się za pozostawieniem obrazu na Ortigii, gdyż w ich opinii powrót dzieła do Bazyliki św. Łucji, będzie sprzyjał jego izolacji.

Póki co, najwięcej do powiedzenia mieli eksperci z Palermo. Ich ostatnie kontrole skłaniają do uzasadnionego przekonania, że warunki w Basilica di Santa Lucia al Sepolcro, nie sprzyjają obecnie dla powrotu malowidła. Specjaliści wskazują, że pomimo tego, iż środowisko w kościele Santa Lucia alla Badia jest dalekie od ideału, występuje tam mniejszy poziom wilgotności i mniejsze ryzyko dla umieszczonego tam obrazu.


źródło: Independent

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.