Facebook Google+ Twitter

Sylvia Plath, Halina Poświatowska - dotknięcie chwili...

Dwie znakomite poetki tworzyły w odmiennych stanach świadomości. Sylvia umarła, ponieważ miała chorą duszę. Halina umarła, ponieważ miała chore serce.

Storczyki / Fot. Ewa BielańskaNadeszła wiosna. Wszystko wokoło radośnie budzi się do życia, a ja w tych dniach uświadomiłam sobie przewrotność ludzkiego losu. Przypomniały mi się dwie piękne kobiety - zdolne poetki: Sylvia Plath i Halina Poświatowska. Żyły w tym samym czasie i w wiośnie swojego życia umarły. Sylvia miała 30, Halina 32 lat.

Obie pisały "Listy do przyjaciela" (zbiór listów adresowanych do zaprzyjaźnionych ludzi). Żyły ze świadomością nieuchronnie zbliżającej się zbyt szybko śmierci. Sylwia umarła, ponieważ miała chorą duszę. Halina umarła, ponieważ miała chore serce. Sylwia chciała umrzeć, Halina posiadała w sobie przejmujące pragnienie życia. Sylvia była chora na depresję dwubiegunową i tworzyła w tzw. "odmiennych stanach świadomości". Obie poetki najlepsze swoje wiersze napisały w okresach największych kryzysów. Czy w tym czasie ich obnażona wrażliwość dotknęła kwintesencji życia, którą w sposób niezwykły zawarły w słowach poezji?

Przedziwna jest natura ludzka - eksploduje talentem i możliwościami w najgorszych życiowych momentach. Myślę, że właśnie wówczas poetki w sposób namacalny dotykały chwil swojego życia.
W dniach żałoby narodowej myślałam o kruchości ludzkiego losu. Od jakiegoś czasu tkwię w postanowieniu, by nie dopuścić nikogo, kto by miał wpływ na moje myśli, uczucia, ponieważ one są moje i tylko moje. Nikt nie ma prawa nimi rządzić. Każda przeżyta chwila jest moja i tylko moja, dlatego staram się ją szanować, smakować nadawać jej wymiar poezji. Kruchość ludzkiego życia każe mi każdą chwilę traktować jak coś wyjątkowego. Tkwiąc myślami w przeszłości, której już nie ma i przyszłości, która jeszcze nie istnieje, czy my istniejemy... ?

Czy tylko twórcy: poeci, malarze itp. potrafią dotykać chwil życia i w sposób obiektywny, prawdziwy je opisywać ?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Tak, to prawda. Często dramatem jest gdy nasze środowisko nie pozwala nam być sobą.
Otoczeni fałszem, obłudą spychani na margines, w rezultacie skazani jesteśmy na samotność. Pomimo szanowania poglądów i racji innych nie pozwala nam się wyrazić swoimi odczuciami, które traktowane są często jako głupie. Brana jest pod uwagę opinia ludzi, którzy głośniej, lub ładniej mówią choć w rezultacie ich traktowanie bliźnich jest na poziomie bardzo niskim. Dlatego nie należy przejmować się tzw. ludzkim gadaniem i żyć tu i teraz, cieszyć się dotykając każdej chwili.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poezja, proza, malarstwo, muzyka....i inne dziedziny kreatywności, to wspaniały wentyl aby ukoić ból, tęsknotę, łzy, aby wyrazić swoje uczucia w sposób szczególny niepowtarzalny dla nikogo, sposób aby być sobą i tylko sobą. Aby przeżywać życie na swój sposób i dzielić się na swój sposób tym z innymi. Nie zawsze znajduje się zrozumienie w kręgu odbiorców naszej twórczości, ale tylko dlatego, że każdy z nas jest inny i innymi oczyma patrzy na świat. Dlatego bądżmy zawsze sobą i pozwólmy tez innym życie przeżywać na swój sposób. Włąśnie w trudnych momentach tworzy się najlepsze i najwartościowsze dzieła, bo są one tym prawdziwym odbiciem stanu naszej duszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.