Facebook Google+ Twitter

Sylwester 2013 i powitanie Nowego Roku w Polsce i na świecie

Już tylko kilka godzin i pożegnamy stary rok 2013. Nowy 2014 rok powitamy w kraju na wielu wielkich i małych balach w teatrach, restauracjach, kawiarniach i pod chmurką, ale też na białych salach w domach.

 / Fot. CC, Autor: Nachoman-auW Polsce dopiero zbliża się sylwestrowy wieczór balowy, wieczór radosnych spotkań na białej sali w domach rodzinnych i na prywatkach u przyjaciół, lub na rynkach miast. Największa w kraju tegoroczna zabawa na rynku odbędzie się w centrum Wrocławia, a największa i najwspanialsza w Polsce feeria ogni sztucznych na powitanie Nowego Roku, uruchomiona zostanie w Warszawie; potrwa 14 minut. A niektóre kraje na świecie, powitały już Nowy 2014 Rok; najwcześniej na części wysp Pacyfiku i w Nowej Zelandii.

Najwcześniej wystrzałowe obchody nadejścia Nowego Roku 2014 nastąpiły na wyspach na Pacyfiku. Jako pierwsze powitały Nowy Rok Kiribati i Nowa Zelandia. Pięć tysięcy mieszkańców 33 wysp państwa Kiribati, w tym malutka wieś o nazwie Poland (Polska), w której mieszka 200 osób, zaczęło oficjalnie świętować Nowy Rok o godzinie 11:00, 31 grudnia 2013, czasu polskiego.

W następnej kolejności świętują nadejście Nowego Roku: mieszkańcy wschodniej Rosji, Australii, Japonii, Chin i wschodniej Azji. Kolejne kraje to Indie, reszta Rosji, Afryka wschodnia i południowa Europa. W tym samym momencie co Polska, świętować będą mieszkańcy przeszło 40 państw, w tym Watykanu. Po nas – Brytyjczycy, Portugalczycy i zachodnia Afryka. Potem obie Ameryki leżące w kilku strefach czasowych. Dopiero w końcówce, są niezamieszkałe wyspy amerykańskie na Pacyfiku, między Hawajami a Australią. Gdy u nich wybije północ, w Polsce będzie godz. 13:00, 1 stycznia 2014 r.

Polacy w większości populacji, postanowili witać Nowy Rok w domu (55 procent), a sześć procent, głównie w grupie młodych i średnich wiekiem, spędzi dzisiejszy wieczór na zabawach pod chmurką, zaś co dziewiąty - w restauracji, kawiarni, klubie, i tylko jeden procent rodaków wyjechał na sylwestra w egzotyczne kraje. Ale aż 24 proc. nie wie jak spędzi dzisiejszego sylwestra.

Największa w kraju zabawa sylwestrowa pod chmurką, na Rynku Wrocławskim z TVP2, zgromadzi – jak się szacuje – około 200 tysięcy osób. Organizatorzy przypominają, że wieczór sylwestrowy na Wrocławskim Rynku, nigdy nie był pusty. Na wrocławian i gości, którzy będą chcieli przywitać Nowy Rok 2014 w centrum miasta, tak jak w minionych latach, czeka wiele wspaniałych gwiazd muzyki i wokalu z kraju i zagranicy.

Zagrają finaliści programu Voice of Poland. Wystąpią m.in. zespół Kombii, Kapitan Nemo i Kora, wokalista kultowego Oddziału Zamkniętego, Krzysztof Jaryczewski, niezapomniany Shakin’ Dudi oraz Zbigniew Wodecki, Wojciech Gąssowski i grupa VOX. Niezapomniane przeboje wykonają: Maria Sadowska, Kamil Bednarek i Rafał Brzozowski. Będą też gości specjalni - Brytyjczyk Midge Ure, były gitarzysta i wokalista legendarnej grupy Ultravox oraz Ray Wilson, wokalista legendarnej grupy Genesis, i wiele innych znanych w świecie muzyków.

Zabawa sylwestrowa ruszy z wielkim impetem i najpiękniejszą sztuką muzyczną dawniejszą i dzisiejszą, około godz. 20.00 i potrwa do - mniej więcej - godziny 1.30 Nowego Roku. Znakomite efekty zabawy gwarantuje prezydent miasta, Rafał Dutkiewicz, który objął honorowy patronat nad wrocławską imprezą.

"Disco Sylwester z Dwójką" na żywo z Wrocławia – 31 grudnia od godz. 20.05, transmitować będzie na żywo TVP2. Zawsze cieszy się ona dużym zainteresowaniem widzów. Zeszłoroczną imprezę na antenie TVP2 obejrzały ponad 3 miliony widzów.

- W sylwestrową noc telewizyjna Dwójka i Miasto Wrocław zapraszają na zabawę, jakiej jeszcze nie było! Przeniesiemy się w niezapomniane złote czasy muzyki disco, kiedy na parkietach królowała gorączka sobotniej nocy, a najnowsze taneczne trendy kształtowały: Studio 54 w Nowym Jorku i Studio 2 w Polsce – zaprasza wrocławski portal. Zaprasza uczestników na otwarcie zabawy na godzinę 20.00.

Także stacje radiowe zapraszają na muzykę sylwestrową. Radiowa Jedynka zapewnia, że nie trzeba chodzić na bale czy prywatki, żeby świetnie się bawić i w świetnym humorze powitać nowy rok. Wystarczy słuchać właśnie radiowej Jedynki - podaje polskieradio.pl. Zaprasza słuchaczy od godz. 22 do 3 na "Sylwestra z klasą".

W programie wieczoru będzie porcja najgorętszych przebojów, od klasyki nieśmiertelnego disco, po współczesną muzykę taneczną. Jak zapewnia - prócz dobrej zabawy, przygotowane są specjalne nagrody, które osłodzą mijający rok. Audycję poprowadzi Marcin Kusy.

A od godz. 3 do 6-tej rano – będzie realizowane podsumowanie roku 2013 i specjalne notowanie listy Europejskiej Unii Nadawców EBU. TOP 10 World Music Charts Europe - Roku 2013 i TOP 20 World Music Charts Europe of EBU – styczeń 2014.

Tradycyjnie w ostatni dzień roku, radiowa Jedynka będzie transmitować orędzie Prezydenta RP, do narodu. Bronisław Komorowski podsumuje najważniejsze wydarzenia 2013 roku i złoży wszystkim Polakom życzenia na Nowy 2014 Rok. Orędzie noworoczne Prezydenta RP wygłoszone zostanie w Jedynce dzisiaj, we wtorek 31 grudnia, o godz. 20.10.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.