40589 miejsce

Sylwester Bednarek brązowym medalistą MŚ!

Tego nikt się nie spodziewał. Sylwester Bednarek zajął 3. miejsce w konkursie skoku wzwyż z rezultatem 2.32. To rekord życiowy Polaka i ogromna sensacja. Złotym medalistą Rosjanin Rybakov.

Sylwester Bednarek / Fot. PAP/HANNIBALNasz skoczek w drugiej próbie skoczył 2.28. Okazało się, że ta wysokość jest tak bardzo selektywna, że do dalszej fazy konkursu doszło tylko czterech zawodników. Oprócz Polaka Rybakov, Niemiec Spunk i Cypryjczyk Kyriakos Ioannou. Rosjanin i Ioannou zaliczyli kolejną wysokość (2.32) w pierwszych próbach, a Niemiec i Bednarek w drugich. Skoczkowie już w tym konkursie wyżej nie skakali. Mamy zatem brąz, co jest ogromną sensacją. Życiowy wynik Polaka wynosił dotychczas 2.28. Złoto dla Rosjanina, srebro dla Cypryjczyka, a na trzecim miejscu ex aequo Polak i Niemiec.

Żaneta Glanc czwartą dyskobolką świata. Nasza sportsmenka w finałowym konkursie uzyskała rezultat 62.66. Do brązowego medalu zabrakło jednak sporo. Niespodziewanie zwyciężyła Australijka Dani Samuels (65.44). Druga była Kubanka Yarelis Barrios (65.31), a trzecia faworytka, Rumunka Nicoleta Grasu (65.20).

Dziś startował też nasi chodziarze. Świetnie spisał się Grzegorz Sudoł, który zajął czwarte miejsce. O występie Polaka możesz przeczytać w osobnym artykule.

Do finału biegu na 800 m awansował Marcin Lewandowski. Udział w nim zapewnił sobie dość nietypowo, bo zajął w swoim biegu dopiero 6. miejsce. Tak słaby rezultat był jednak efektem upadku Polaka, który spowodowany został przez innych biegaczy. Sędziowie postanowili, że Lewandowski zostanie dołączony do finału. Awansu nie wywalczył Adam Kszczot,który także był 6. Jego czas to 1:46.33.

W finale biegu na 1500 m wystąpi nasza doświadczona reprezentantka Lidia Chojecka. Polka była w swoim biegu siódma (awans dawała pierwsza piątka), jednak finał uzyskała dzięki dobremu czasowi (4:06.53). Sztuka ta nie powiodła się Sylwii Ejdys, która w swoim biegu była dziesiąta (4:11.33). Ejdys przed ostatnią "setką" była znacznie wyżej, ale jedna z rywalek potrąciła ją i Polka wypadła z rytmu.

Do finału skoku w dal awansowała Teresa Dobija. Kwalifikacje odbywały się w bardzo trudnych warunkach i tylko trzy zawodniczki uzyskały wymagane minimum (6.75). Polka skoczyła w swojej najlepszej próbie 6.55 i awansowała do finału z dziesiątym rezultatem.

Słabo spisali się nasi oszczepnicy, którzy nie przebrnęli kwalifikacji. Adam Markowski rzucił zaledwie 74.13 (19. miejsce w grupie A), a Igor Janik 75.20 (14. miejsce w grupie B).