Facebook Google+ Twitter

Sylwester - dzień dłuższy o sekundę

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-31 11:43

Tegoroczna noc sylwestrowa będzie o sekundę dłuższa. Brakująca sekunda zostanie dodana po godzinie 23.00., minut 59, sekund 59, czasu uniwersalnego. W Polsce będzie w tym momencie za sekundę pierwsza Nowego Roku.

Albin Czubla z Laboratorium Czasu Głównego Urzędu Miar zapewnia, że dodanie brakującej sekundy, zwanej sekundą przestępną, ma praktyczne znaczenie: zwiększy bezpieczeństwo nawigacji statków i samolotów. Dzięki tej operacji, płynący w gęstej mgle statek trafi w kilkunastometrowy przesmyk. Każda sekunda przekłada się bowiem w nawigacji na konkretną przestrzeń. Zależność czasu i przestrzeni wyznacza prędkość światła: 300 tysięcy kilometrów na sekundę.

Konieczność dodania sekundy przestępnej wynika z rozmijania się czasu atomowego i mierzonego tradycyjnie, na podstawie średniego obrotu Ziemi wokół własnej osi. W miarę rozwoju nauki okazało się, że Ziemia zwalnia. Pojawił się rodzaj "dziury" w czasie.

Sekundy przestępne są dodawane w nieregularnych odstępach. Ostatnio dodaliśmy ją 3 lata temu. Najdłuższa przerwa wyniosła 7 lat, najkrótsza - pół roku.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi: czas sylwester


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.