Facebook Google+ Twitter

Sylwester na świecie: Był, jest i będzie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-31 23:02

W wielu miejscach na świecie Nowy Rok został już przywitany. Sylwestrową noc mają już za sobą m.in. mieszkańcy Australii i Oceanii. Na półkuli zachodniej przygotowania do szampańskiej zabawy dopiero rozpoczynają się.

Jako jedni z pierwszych Nowy Rok przywitali mieszkańcy Australii. W Sydney półtora miliona osób przybyło na plażę, aby oglądać imponujący pokaz fajerwerków. O północy niebo rozbłysło od sztucznych ogni, wystrzelonych ze słynnego mostu Sydney Harbour Bridge i z czterech barek, zacumowanych nieopodal brzegu.

W Auckland w Nowej Zelandii pokaz sztucznych ogni odbył się w okolicach Sky Tower.
Tysiące ludzi zebrało się w porcie w Hongkongu, gdzie urządzono pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki wystrzeliwane były przez pięć minut z najwyższego w mieście drapacza chmur, a także z innych wieżowców, z których słynie to miasto.

Zakaz organizowania pokazu sztucznych ogni był w Tajlandii, gdzie rok temu seria wybuchów w nocnym klubie w Bangkoku zabiła 65 osób.

Na powitanie Nowego Roku przygotowany jest Paryż. O północy Wieża Eiffla zamieni się w iluminującą konstrukcję. W Berlinie natomiast główna impreza odbędzie się pod Bramą Brandenburską, gdzie spodziewanych jest nawet milion ludzi.

W Londynie Nowy Rok witamy będzie w pobliżu London Eye, słynnego koła obserwacyjnego, znajdującego się w dzielnicy Lambeth na południowym brzegu Tamizy.

Sylwestrowa zabawa w Nowym Jorku odbędzie się na Times Square w sercu Manhattanu. Tam jednak maksymalnie wzmożono środki bezpieczeństwa - postanowiono zainstalować specjalne bariery i rozmieścić setki policjantów. Porządku będą pilnować zarówno funkcjonariusze w mundurach, jak i tajniacy pośród tłumu świętujących.

Na Cyprze na tę jedną wyjątkową noc postanowiono znieść zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych. Palacze będą mogli więc swobodnie zaciągać się dymem w pubach, restauracjach i kefajkach.
W Brazylii Nowy Rok przywitany zostanie na słynnej Copacabaniie. Szacuje się, że na tę pięciokilometrową plażę przyjdzie dwa miliony osób.

Nadchodzący rok będzie wyjątkowy dla RPA. Tam bowiem rozegrane zostaną piłkarskie mistrzostwa świata, po raz pierwszy na kontynencie afrykańskim. Z tej okazji prezydent tego kraju Jacob Zuma przygotował dla mieszkańców RPA specjalne orędzie.

Uczestnicy zabaw sywestrowych w wielu miejscach świata będą mogli także podziwiać tej nocy częściowe zaćmienie księżyca. Zjawisko będzie widoczne w całości w Europie i Azji, w dużej części Afryki, na Oceanie Indyjskim, północnym Atlantyku i w obszarach arktycznych Ameryki Północnej.

Co więcej, także tej nocy będzie miało miejsce zjawisko, zwane blue moon. Zdarza się ono wtedy, gdy księżyc w ciągu miesiąca kalendarzowego dwukrotnie znajdzie się w pełni. Po raz ostatni w Sylwestra "niebieski księżyc" świecił 20 lat temu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.