Facebook Google+ Twitter

Sylwester po raz tysiąc dziesiąty

Świętowanie nadejścia nowego roku stało się dla większości z nas nieodłączną częścią życia. Na sylwestra wypada gdzieś pójść. Czy wiemy, jakie są początki tego święta w naszej kulturze?

 / Fot. Bartek AmbrozikKiedy Sylwester I był papieżem (314-335), miał on uwięzić w lochach Lateranu (siedziba papieży do 1308 r.) bestię - smoka Lewiatana, potwora morskiego, o którym w kilku miejscach wspomina Stary Testament. W X wieku, za czasów papieża Sylwestra II, miała się spełnić przepowiednia Sybilli, która głosiła, że w nocy z 999 roku na 1000 rok Lewiatan obudzi się i dokona zagłady świata.

W 999 roku ludzie obawiali się zatem, że zgodnie z przepowiednią nastąpi koniec świata. Przewidywano, że winnym całemu zdarzeniu będzie Sylwester II, który wypuści Lewiatana na wolność. Oczekiwano przełomu lat z wielkim strachem i niepewnością przyszłości. Nikt nie przygotowywał się do zabawy sylwestrowej ani nie miał nadziei, że w nowym roku będzie lepiej.

Kiedy nadszedł ostatni dzień roku 999, a w pierwszych minutach kolejnego wszystko wyglądało tak samo jak wcześniej, ludzie zaczęli hucznie świętować. Szaleństwo i radość opanowały wszystkich. Wtedy też papież Sylwester II po raz pierwszy udzielił błogosławieństwa "urbi et orbi", czyli "miastu i światu". Od tamtej pory błogosławieństwo to udzielane jest z balkonu Bazyliki Świętego Piotra przez papieży podczas ważnych wydarzeń oraz świąt takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Sama data świętowania związana jest z reformą kalendarza wprowadzoną przez Juliusza Cezara. W 45 roku p.n.e. rok został wydłużony o dwa miesiące i jego początek przypadł na 1 stycznia.

Ciekawostki dotyczące sposobów obchodzenia nadejścia nowego roku w różnych kulturach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe...myślę ,że dlatego w bibli żyli kilkaset lat bo był bałagan kalendarzowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.