Facebook Google+ Twitter

Sylwester Szmyd wygrał wyścig na "Górę Wiatrów"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-11 17:14

Polski kolarz Sylwester Szmyd wygrał 5. etap wyścigu Dauphine Libere. Polak jako pierwszy minął linię mety usytuowaną w legendarnym dla sportowców i kibiców kolarstwa miejscu - na "górze męki" Mount Ventoux.

Mt Ventoux - Góra Wiatrów - to święte miejsce kibiców kolarstwa / Fot. PAPSylwester Szmyd wygrał piąty etap kolarskiego wyścigu Dauphine Libere, o długości 154 km z miejscowości Valence na słynną górę Ventoux. Polak udanie finiszował po ucieczce z Hiszpanem Alejandro Valverde.

Valverde i Szmyd oderwali się od grupy kilakanaście kilometrów przed metą, już na podjeździe na górę Ventoux. Sukcesywnie powiększali swoją przewagę, która urosła do ponad dwóch minut. Obaj uciekinierzy nie dali się już nikomu dogonić, a kilkanaście metrów przed metą prowadzący Hiszpan nagle zwolnił i przepuścił Szmyda przed siebie. W ten sposób Polak odniósł pierwsze w karierze zwycięstwo etapowe.

Mont Ventoux to słynny punkt na kolarskich trasach we Francji. 13 razy przez tę górę prowadziła trasa Tour de France, ostatnio w 2002 roku. Cechą charakterystyczną kończących się tam etapów jest morderczy podjazd na wysokość 1909 metrów na poziomem morza.
W przeszłości już kilka razy dochodziło tam do dramatycznych wydarzeń.

W 1967 roku angielski kolarz, mistrz świata Tom Simpson na krótko przed wierzchołkiem opadł z sił, spadł z roweru i zmarł na miejscu, mimo akcji lekarzy i ratowników medycznych. Trzy lata później słynny Belg Eddy Merckx na drodze do swojego drugiego zwycięstwa w Tour de France wygrał etap kończący się podjazdem na Mont Ventoux.

Na podjeździe jednak tak wyeksploatował organizm, że po przejechaniu linii mety zemdlał i musiano mu podać tlen.

Dzięki temu zwycięstwu jeżdżący w grupie Liquigas Sylwester Szmyd awansował na dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. Liderem został Alejandro Valverde z grupy Caisse d'Espargne.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.