Facebook Google+ Twitter

Sylwia Chutnik laureatką Paszportu "Polityki"

Dziś w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyło się 16 już uroczyste przyznanie Paszportów Polityki. W kategorii „literatura” nagrodę otrzymała Sylwia Chutnik za swoją debiutancką powieść „Kieszonkowy atlas kobiet”.

Jej konkurentami byli Jacek Dukaj ("Lód") oraz Aleksander Kościow ("Przeproś").

„Kieszonkowy atlas kobiet” to debiut Sylwii Chutnik, wydany nakładem wydawnictwa Korporacja Ha!art. Autorka urodzona w 1979 roku jest kulturoznawczynią i absolwentką Gender Studies. Jest także znaną działaczką społeczną. Pracuje z kobietami i im pomaga. Prowadzi fundację MaMa, która zajmuje się prawami matek w Polsce. Jest także członkinią Porozumienia Kobiet.

"Kieszonkowy atlas kobiet" jest to współczesna powieść z wątkiem kryminalnym. Powieść dla kobiet i o kobietach. Autorka opisuje w książce kobiety mieszkające w kamiennicy przy ulicy Opaczewskiej w Warszawie. Bohaterki, Czarna Mańka, pani Maria, Marysia i paniopan Marian (mężczyzna z kobiecą osobowością) uwikłane są we własne sprawy i problemy. Książka to zbiór czterech nowel. Bohaterką pierwszej jest nieudaczniczka i pijaczka, drugiej łączniczka-kanalarka z Powstania Warszawskiego. W trzeciej noweli poznajemy losy 56-letniego mężczyzny marzącego o sukni ślubnej. Ostatnia opowiada o niesfornej 11-letniej dziewczynce.

Na stronie „Polityki” wypowiada się o autorce krytyk literatury oraz pisarka Anna Nasiłowska: „To, co zrobiła Sylwia Chutnik, jest swego rodzaju rewolucją w polskim feminizmie, który zasklepił się w lansowaniu zachodnich haseł, czy to w akademickich dyskusjach, czy w mediach, nie zwracając większej uwagi na polską rzeczywistość. Jej powieść „Kieszonkowy atlas kobiet" mówi o tym, co w mieście wspólne, przedstawia rzeczywistość bazaru, małe rozmówki i codzienne życie.”

Książka Sylwii Chutnik kilka dni temu wygrała w plebiscycie słuchaczy audycji „Radiowy Dom Kultury” Radia Trójka pierwsze miejsce i została ogłoszona najlepszą książką roku 2008.

Paszporty „Polityki” zostały także przyznane w takich kategoriach, jak film (Małgorzata Szumowska), sztuki wizualne (Maciej Kurak), teatr (Paweł Łysak), muzyka poważna (Artur Ruciński), muzyka popularna (Maria Peszek), kreator kultury (Krystian Lupa).

Laureaci otrzymali symboliczny paszport, w którym w rubryce „znaki szczególne” jest wpis „talent”.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja się przyznam zamiast Ewy, że jeszcze nie czytałam, ale po tylu ciekawych recenzjach i wypowiedziach na temat tej książki w najbliższym czasie chyba to zrobię, bo zaczyna mnie bardzo ciekawić :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a czytałaś tę książkię Ewo? że tak na hurra się entuzjamujesz?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.