Facebook Google+ Twitter

Symbian - system w Twojej komórce

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-12-09 22:15

W naszych czasach telefony komórkowe są wyposażone w System Operacyjny. Jednym z nich jest Symbian. W przyszłym roku ten system będzie obchodził 10-lecie powstania, a do tej pory sprzedano już ponad 126 milionów aparatów.

Licencję na wybrane platformy. / Fot. Mat. Prasowy Ten system stosowany jest w wielu rodzajach urządzeń przenośnych, m.in. w telefonach komórkowych i palmtopach. W lecie 1998 roku Psion, wraz z wybranymi oddziałami firm Nokia, Ericsson i Motorola, założył firmę Symbian Ltd. Pierwszy raz w historii "Symbian" został wykorzystany w telefonie Ericsson R380, później została w niego wyposażona Nokia 7650. System jest stworzony na oparciu EPOC, wykorzystywany w PDA firmy Psion.

System umożliwia m.in. korzystanie z internetu, przeglądanie i edycję dokumentów, odtwarzanie i nagrywanie muzyki, fotografowanie i edycję zdjęć, nagrywanie i odtwarzanie video, nawigację GPS. Zapewnia również rozrywkę poprzez wiele różnego rodzaju gier.
Urządzenia z systemem operacyjnym Symbian OS stanowią niecałe trzy czwarte światowego rynku smartfonów. / Fot. Mat. Prasowy
W pierwszym kwartale 2007 roku sprzedano 15.9 mln telefonów z Symbianem. Na świecie istnieje już 55 różnych modeli telefonów opartych na tym systemie. Programów dla tego Systemu Operacyjnego jest już ponad 7,4 tys. Aplikacje napisane są głównie w języku C/C++. Właścicielami Symbiana są: Ericsson (15.6%), Nokia (47.9%), Panasonic (10.5%), Samsung (4.5%), Siemens (8.4%) oraz Sony Ericsson (13.1%).

Naprawdę historia zaczęła się w 1980 roku, gdy dr David Potter po ukończeniu doktoratu z dziedziny matematyki i fizyki, zapragnął zarabiać pieniądze otwierając swój własny biznes. W tym samym roku założył firmę PSION przy Baker Street w Londynie, co pozwoliło mu spędzić wiele lat przy tym, co chciał robić. W 1982 roku firma dostała pierwsze zlecenie, żeby napisać kilkanaście gier dla Sinclair’a ZX81.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Można by raczej napisać: "W naszych czasach telefony komórkowe są wyposażane w zaawansowane systemy operacyjne. Jednym z nich jest Symbian."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Systemów operacyjnych jest mnóstwo. Także na telefonach. Dlaczego akurat Symbiana tytułujesz "Systemem Operacyjnym"? Czy Windows Mobile już systemem operacyjnym nie jest? Osoba, która się nie zna może odnieść z tego artykułu takie wrażenie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

temat ledwie liźnięty, chętnie przeczytałbym coś więcej

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.