Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

373 miejsce

Symbole okultystyczne. Klucz Nilu - Ankh

Klucz Nilu to najbardziej znany w dzisiejszym świecie egipski symbol. Ukazywany niekiedy w filmach przygodowych, jako źródło mocy i symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. W ostatnich latach nadano mu symbolikę okultystyczną, wręcz diaboliczną.

Klucz Nilu przez wieki zyskiwał kolejne określenia. Obecnie mówi się o nim: Ankh, Anch, krzyż Atlantów, Klucz Życia, krzyż egipski, krzyż koptyjski, krzyż wampiryczny.

Statue of Horus, Edfu Temple, Egypt, Dec.2002 / Wikimedia CC / Fot. Photo taken by HajorKlucz Nilu w kulturze chrześcijańskiej, jest groźnym symbolem okultystycznym. Według chrześcijan nawiązuje on do braku poszanowania dziewictwa oraz odwołuje się do praktykowania orgii.

W kulturze egipskiej symbol ten miał o wiele większe znaczenie zarówno kulturowe jak wierzeniowe. Nie spłycano jego symboliki do powyżej przedstawionych zagadnień a właściwie nigdy takiego znaczenia prawdopodobnie nie miał.Ankh / Fot. Artur Hampel

Klucz Nilu utożsamiano bowiem z boginią płodności, miał on symbolizować kobiece łono. Był symbolem zdrowia, życia a nawet nieśmiertelności. Przypisywano mu moc ochronną przed złem oraz zjednanie z bogami po śmierci, zapewniając wieczną radość. Najprawdopodobniej takie właśnie przesłanki kierowały osobami, które umieszczały znak Ankh na mumiach.

Na przestrzeni dziejów symbol ten nabierał kolejnych znaczeń. Był wiązany z żywiołami takimi jak woda, bądź oddechem boga. Zawsze jednak odnosił się do życia, często do życia wiecznego. Jego trójdzielny charakter opisuje się również jako połączenie duchowe bogini z bogiem (znak koła raz pionowa linia). Pozioma linia ma oznaczać zatem ducha, określanego niekiedy jako piąty żywioł.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.