Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7125 miejsce

Symbole okultystyczne – Pentagram

Zdecydowana większość ludzi kojarzy symbol pentagramu z czymś złym. Czy słusznie?

Ludzie często przypisywali znakom i symbolom szczególne znaczenie, zarówno inicjacyjne, magiczne jak i religijne.

biały pentagram / Fot. Heinrich Cornelius Agrippa (1486–1535)/ źródło wikimediaPentagram (z gr. pentagrammon) to znak oparty na pięcioramiennej gwieździe opisany cyframi i (lub) literami. (penta - pięć, gramma - znak).

Prawidłowy pentagram dodatkowo wpisany jest w okrąg lub dwa okręgi. Górny wierzchołek oznacza duszę, pozostałe wierzchołki oznaczają ziemskie żywioły jak: ziemię, wodę, ogień i wiatr.

Znak ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych znaków okultystycznych. Pierwotnie symbolizował on równowagę pomiędzy pomiędzy: niebem i ziemią oraz dobrem i złem, przypisywany jest zarówno do czarnej, jak i białej magii. Symbol ten występuje również w feministycznej religii Wicca kultywowanej przez Celtów, jest też znakiem celtyckiej bogini Morgany, a jego korzenie sięgają aż czasów neolitu, gdzie symbolizował kult bogini Kore, pramatki.

Trudno stwierdzić, gdzie narodził się ten pentagram. Mógł też powstać jednocześnie w kilku miejscach na ziemi. Mogła to być Mezopotamia czy Kaanan. Mógł być Egipt lub kraje Celtów.

Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry, zwany jest Pentagramem Białym i ma pozytywny wpływ na człowieka Gwiazda Bafometa / Fot. Stanislas de Guaita / źródło Wikimedia. Biały Pentagram w okręgu, zwany też pentaklem, uważany jest za amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Co ciekawe można go odnaleźć nie tylko na różnych talizmanach i amuletach lecz również w wielu budowlach sakralnych. Pentagram jest również wykorzystywany w środowiskach masońskich, w których stosowanie okultyzmu jest codziennością. Jest on najczęściej znany jako symbol człowieka zmierzającego ku odrodzeniu duchowemu i świeckiej świętości stając się znakiem pogańskiego humanizmu i inicjacji duchowej. Szatana we wcieleniu kozła odzwierciedla tak zwana Gwiazda Bafometa, czyli Pentagram Czarny, najważniejszy symbol satanistów.

Pentagram oznacza też upadek Lucyfera (Gwiazda Zaranna) opisany w Księdze Izajasza (14,12). Nie jest wykluczone, że niektórzy przypisują pentagramowi znaczenie spadającej gwiazdy wymienianej w Apokalipsie św. Jana. "(1) I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię, i dano jej klucz od studni Czeluści. (2) I otworzyła studnię Czeluści, a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca, i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze…”.

Znaku pentagramu używał też Zakon Templariuszy, do dnia, kiedy Święta Inkwizycja nie zdecydowała, że jest to znak szatana. W pośredni sposób wpłynęło to na decyzję o rozwiązaniu zakonu.Pentagram na chrzcielnicy w świątyni Jowiasza - Split 2010 Chorwacja / Fot. Ratomir Wilkowski, R-K-P.prv.pl (cc)

Pentagram ma też swoje miejsce w kartach tarota symbolizując mikrokosmos.
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przypomniala mi się niedawno przeczytana książka link dot. ludzi i zagrożeń związanych z okultyzmem, magią, czarami i satanizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widze ze nikt nie pojiol tematu celem komentarza . Mogę dodać odnośnie znakiem komentarza ze miejsce z pentagramem jest wypełnione diabłem, lub inaczej mocą zła i na przykład wejście do kola jest niebezpieczne dla człowieka nie w tajemniczego i możne się skończyć niechybna śmiercią , a szczególnie jeżeli jest zastawiona pułapka ,po parta modlitwa z związana przekleństwami itd. Temat ciekawy ale i niebezpieczny . Osobiście polecam ludziom zainteresowania mocą Ducha świętego i niebawienia się okultyzmem . Jezus ma większą moc od szatana i zwyciężył go na krzyżu , a dokładniej to święta krew Jezusa ma moc zmyć wszelkiego rodzaju związki z szatanem i jego demonami , ale nie odbywa się to bez wojny duchowej , dla wielu kończy się śmiercią fizyczna , obłąkaniem itd. Jest proste powiedzenie ciekawość to pierwszy stopień do piekła , ale dodam ze wielu również z piekła ociekło diabłu w prost do nieba , ale to trzeba przeżyć na własnej skórze żeby wiedzieć jak to smakuje .! To by było na tyle Brat roman.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.