Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3348 miejsce

Symbole okultystyczne – Pentagram

Zdecydowana większość ludzi kojarzy symbol pentagramu z czymś złym. Czy słusznie?

Ludzie często przypisywali znakom i symbolom szczególne znaczenie, zarówno inicjacyjne, magiczne jak i religijne.

biały pentagram / Fot. Heinrich Cornelius Agrippa (1486–1535)/ źródło wikimediaPentagram (z gr. pentagrammon) to znak oparty na pięcioramiennej gwieździe opisany cyframi i (lub) literami. (penta - pięć, gramma - znak).

Prawidłowy pentagram dodatkowo wpisany jest w okrąg lub dwa okręgi. Górny wierzchołek oznacza duszę, pozostałe wierzchołki oznaczają ziemskie żywioły jak: ziemię, wodę, ogień i wiatr.

Znak ten jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych znaków okultystycznych. Pierwotnie symbolizował on równowagę pomiędzy pomiędzy: niebem i ziemią oraz dobrem i złem, przypisywany jest zarówno do czarnej, jak i białej magii. Symbol ten występuje również w feministycznej religii Wicca kultywowanej przez Celtów, jest też znakiem celtyckiej bogini Morgany, a jego korzenie sięgają aż czasów neolitu, gdzie symbolizował kult bogini Kore, pramatki.

Trudno stwierdzić, gdzie narodził się ten pentagram. Mógł też powstać jednocześnie w kilku miejscach na ziemi. Mogła to być Mezopotamia czy Kaanan. Mógł być Egipt lub kraje Celtów.

Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem do góry, zwany jest Pentagramem Białym i ma pozytywny wpływ na człowieka Gwiazda Bafometa / Fot. Stanislas de Guaita / źródło Wikimedia. Biały Pentagram w okręgu, zwany też pentaklem, uważany jest za amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Co ciekawe można go odnaleźć nie tylko na różnych talizmanach i amuletach lecz również w wielu budowlach sakralnych. Pentagram jest również wykorzystywany w środowiskach masońskich, w których stosowanie okultyzmu jest codziennością. Jest on najczęściej znany jako symbol człowieka zmierzającego ku odrodzeniu duchowemu i świeckiej świętości stając się znakiem pogańskiego humanizmu i inicjacji duchowej. Szatana we wcieleniu kozła odzwierciedla tak zwana Gwiazda Bafometa, czyli Pentagram Czarny, najważniejszy symbol satanistów.

Pentagram oznacza też upadek Lucyfera (Gwiazda Zaranna) opisany w Księdze Izajasza (14,12). Nie jest wykluczone, że niektórzy przypisują pentagramowi znaczenie spadającej gwiazdy wymienianej w Apokalipsie św. Jana. "(1) I piąty anioł zatrąbił: i ujrzałem gwiazdę, która z nieba spadła na ziemię, i dano jej klucz od studni Czeluści. (2) I otworzyła studnię Czeluści, a dym się uniósł ze studni jak dym z wielkiego pieca, i od dymu studni zaćmiło się słońce i powietrze…”.

Znaku pentagramu używał też Zakon Templariuszy, do dnia, kiedy Święta Inkwizycja nie zdecydowała, że jest to znak szatana. W pośredni sposób wpłynęło to na decyzję o rozwiązaniu zakonu.Pentagram na chrzcielnicy w świątyni Jowiasza - Split 2010 Chorwacja / Fot. Ratomir Wilkowski, R-K-P.prv.pl (cc)

Pentagram ma też swoje miejsce w kartach tarota symbolizując mikrokosmos.
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Przypomniala mi się niedawno przeczytana książka link dot. ludzi i zagrożeń związanych z okultyzmem, magią, czarami i satanizmem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widze ze nikt nie pojiol tematu celem komentarza . Mogę dodać odnośnie znakiem komentarza ze miejsce z pentagramem jest wypełnione diabłem, lub inaczej mocą zła i na przykład wejście do kola jest niebezpieczne dla człowieka nie w tajemniczego i możne się skończyć niechybna śmiercią , a szczególnie jeżeli jest zastawiona pułapka ,po parta modlitwa z związana przekleństwami itd. Temat ciekawy ale i niebezpieczny . Osobiście polecam ludziom zainteresowania mocą Ducha świętego i niebawienia się okultyzmem . Jezus ma większą moc od szatana i zwyciężył go na krzyżu , a dokładniej to święta krew Jezusa ma moc zmyć wszelkiego rodzaju związki z szatanem i jego demonami , ale nie odbywa się to bez wojny duchowej , dla wielu kończy się śmiercią fizyczna , obłąkaniem itd. Jest proste powiedzenie ciekawość to pierwszy stopień do piekła , ale dodam ze wielu również z piekła ociekło diabłu w prost do nieba , ale to trzeba przeżyć na własnej skórze żeby wiedzieć jak to smakuje .! To by było na tyle Brat roman.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.