Facebook Google+ Twitter

Symbole okultystyczne - swastyka

Cykl artykułów ma pomóc zrozumieć znaczenia różnych symboli okultystycznych, często zmienianych na przestrzeni wieków. Historia czasami rodzi niesłuszne stereotypy.

Swastyka nierozerwalnie wiąże się ze wspomnieniem II wojny światowej. Wielu jeszcze pamięta ten znak, gdyż widziało go na własne oczy, często z bardzo bliska.

Swastyki symbolem buddyzmu w Japonii / Fot. Wicki / Żródło Wikimedia. Własnośc publicznaSymbol z tego okresu nie jest jednak tym samym symbolem jaki powstał pierwotnie i jego znaczenie jest odmienne.

O ile znaczącej większości z nas swastyka kojarzy się ze złem i pożogą, to w krajach azjatyckich jest to symbol pomyślności i szczęścia. Sama nazwa swastyka wywodzi się ze starożytnego języka używanego w regionie indoeuropejskim. Stosowany jest on przez wielu hindusów do dnia dzisiejszego, między innymi podczas obrzędów religijnych. W tłumaczeniu z niniejszego języka przyjmuje się zatem: swasti - powodzenie. Ciekawostką jest, choć nie powiązaną z tematem, że obecny język polski jest ściślej związany z prajęzykami azjatyckimi niż germańskimi.

Słowianie używali również wobec tego symbolu nazewnictwa swarga,
swarożyca, swarzyca. Górale też stosowali określenie "krzyżyk niespodziany".

Swastyka ma kilka form. Może mieć ramiona zgięte w lewą lub prawą stronę. Może je mieć proste lub wygięte w łuk. Mogą między ramionami występować również inne znaki. Jest to symbol powszechnie stosowany w wielu krajach i na wielu kontynentach.

W Polsce często znajdował swoje miejsce w herbach rodowych, oznakach formacji wojskowych, sygnaturach osobistych. Znajdował też swoje miejsce na elewacjach domów. Niestety po II wojnie światowej musiał zniknąć z polskiej kultury.

Kamień Karłowicza (Tatra Mountains, Kościelec) 24 sierpnia 2006 r. / Fot. Opioła Jerzy, praca własnaMieczysław Karłowicz (11 grudnia 1876 r. - 8 lutego 1909 r.), kompozytor i dyrygent ale również taternik, oznaczał znakiem swastyki szlaki tatrzańskie, wizytówki, listy. Na miejscu jego tragicznej śmierci pod lawiną, stanął głaz na którym również umieszczono znak swastyki. Była ona także znakiem działającego w Polsce w latach 1920-1928 Towarzystwa Wydawniczego "Ignis".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.