Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8368 miejsce

Symbolika i znaczenie Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa już blisko. W Kościele katolickim jest ważnym wydarzeniem liturgicznym, gdyż wprowadza w Święte Triduum Paschalne. Rozpoczyna obchody liturgiczne Wielkiego Tygodnia. Prowadzi ku zwycięstwu Chrystusa nad grzechem i śmiercią

 / Fot. Czesław Postawa Rok liturgiczny w Kościele katolickim podzielony jest na kilka części, które uobecniają wydarzenia z życia Chrystusa. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje czas Wielkiego Postu i następujący po nim okres wielkanocny. Jest najważniejszy i stanowi centrum życia Kościoła. Wprawdzie trwający 40 dni Wielki Post dobiega końca, to jednak wybrzmiewa nadal jego atmosfera: zadumy nad pasją Chrystusa, postanowień i wyrzeczeń oraz osobistego oczyszczenia w sakramencie pokuty. Wierni Kościoła katolickiego przygotowują się do religijnego przeżycia Świąt Wielkiej Nocy. Chrześcijanie adorują Chrystusowy krzyż jako wyraz dziękczynienia za dzieło zbawienia. Można powiedzieć, że niejako pomostem pomiędzy Wielkim Postem a Wielkanocą jest Wielki Tydzień, który rozpoczyna właśnie Niedziela Palmowa.

Obchody Niedzieli Palmowej przyjęły się na pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. Początki sięgają IV w., a w Polsce średniowiecza. W tym dniu odbywa się poświęcenie palm oraz procesja do kościoła. Palmy, wprawdzie wykonane w różny sposób, ale symbolizują odradzanie się życia. Jedne są wytworem sztucznych i barwnych elementów, a inne po prostu w sposób naturalny są przygotowane z odradzających się wiosną do życia krzewów. Najważniejsza jest jednak symbolika odradzającego się życia. Punktem wyjścia Wielkiego Tygodnia jest procesja z palmami, która wprowadza w tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa, a więc powrotu do życia po śmierci krzyżowej. Wielki Tydzień bogaty jest w religijne aspekty życia chrześcijańskiego: ustanowienie przez Chrystusa sakramentu kapłaństwa i eucharystii (Wielki Czwartek), męka i śmierć Zbawiciela na krzyżu (Wielki Piątek) oraz obchody Wigilii Paschalnej (Wielka Sobota). W dniu Wigilii Paschalnej w kościołach odbywa się święcenie pokarmów i w liturgii odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Zapala się tak zwany paschał, który symbolizuje światło Chrystusa. Jest on później w przeciągu całego roku zapalany przy różnych okazjach, a zwłaszcza podczas sakramentu chrztu św. czy podczas liturgii pogrzebowej. Do tych znaczących w liturgii Kościoła katolickiego wydarzeń wprowadza właśnie Niedziela Palmowa.

Niedziela Palmowa jest nie tylko nasycona tradycją, ale nadto pewnymi zwyczajami, które praktykowane są w niektórych rejonach Polski. Chodzi zwłaszcza o stukanie domowników poświęconymi palmami po głowach, odwiedzanie domów przez przebierańców. W niektórych miejscowościach odbywają się konkursy na wykonanie palmy. Do tego dochodzi jeszcze wprowadzony w 1986 r. przez Św. Jana Pawła II obchodzony w tym dniu Światowy Dzień Młodzieży. Bogactwo symboliczno-znaczeniowe jest więc ogromne. Jednakże nie można przy tym zapominać o podstawowym wymiarze religijnym. Treścią bowiem Niedzieli Palmowej jest nawiązanie do męki Chrystusowej. Dlatego też w kościołach odczytywany jest opis męki Chrystusa, a czerwony kolor szat liturgicznych wskazuje na męczeństwo. Wołania "hosanna" zamienią się w okrzyki "na krzyż z nim". W konsekwencji zabrzmi jednak radosne "alleluja". Smutek śmierci zamieni się w radość Zmartwychwstania. Ten akt wiary katolickiej wybrzmiewa najmocniej, gdyż wprowadza w nadzieję zmartwychwstania i życia z Bogiem w wieczności. Czas Wielkiego Tygodnia, który rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, nadaje sens ludzkiemu życiu w aspekcie religijno-duchowym. Jest pewnego rodzaju dopełnieniem wywoływanej w człowieku pustki przez rzeczywistość tylko i wyłącznie materialną. Zawsze zatem pozostanie pewnego rodzaju indywidualną formą poznawczą w człowieku, którą sam - o ile chce i pragnie - wybiera i praktykuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za dobre słowo. Niedziela Palmowa jest bardzo ważna w liturgii Kościoła katolickiego i warto poświęcić jej trochę uwagi i refleksji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie znałam całego „bogactwa symboliczno-znaczeniowego” Niedzieli Palmowej. Bardzo ciekawy tekst…

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.