Facebook Google+ Twitter

Symbolika roślin nauka przez horti doświadczenie na Nocy Biologów

Jesiona to imię pięknej mieszkanki dawnego Ządźboka, której ukochany Czos zginął w jeziorze porwany przez boga wiatrów i burz Perkuna. To także gatunek drzewa do dziś rosnącego w Mrągowie, a także możliwość wykorzystania rodzimej legendy.

 / Fot. Zofia WojciechowskaZasadność tematu jaki chcę zaprezentować w trakcie tegorocznych spotkań Nocy Biologówhttp://biologiaolsztyn.blogspot.com/ bierze się z inicjatywy społecznej podjętej kilka lat temu i wiąże się z pomysłem przedstawionym przez Instytut Hortiterapii, a odnoszącym się do poprawy warunków rozwoju edukacji pozaformalnej związanej jednocześnie z innowacją działań prozdrowotnych.

Mazury, a w szczególności moje miasto Mrągowo dzięki wyjątkowości mikroklimatu, atrakcyjności przyrodniczej, poprzez wypracowanie wysokojakościowego produktu turystycznego powstałego z połączenia dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wpisuje się w potrzebę zmian społecznych. Innowacja- absolut naszych czasów. Konieczność podjęcia nowej inicjatywy ekonomicznej i edukacyjnej w tym poza formalnej w miejscu, które objęte jest dużym bezrobociem wskazują mieszkańcy podczas naszych licznych seminariów i dyskusji. Spotkamy się na Nocy Biologów by dyskutować o "nauczeństwie" to neologizm wymyślony przez prof. Stanisława Czachorowskiego naukowca z Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego. Kontakt z nauka inspiruje.

Instytut Hortiterapii postara się odpowiedzieć na pytania związane ze współpraca na styku transferu wiedzy do mikroprzedsiębiorstwa. Proste pytanie - Jak smakuje wiedza i z czym to się je, a myślę że faktycznie może to być ciekawe dla studentów jako wchodzących na rynek pracy i przyszłych założycieli swoich firm. Punkt zero bywa czasem trudny, zatem dobrze jest posłuchać opowieści z autopsji o wchodzeniu w obieg innowacji produktowej i usługowej.

Zapraszam zatem by zapoznać się z możliwościami transferu nowych technologii, innowacji społecznej, o mazurskim klimacie dla biznesu, o roli lokalności w budowaniu kapitału firmy. Mrągowski sposób Instytutu Hortiterpaii na przyrodniczą ofertę usług turystki prozdrowotnej opartej na kontakcie z przyrodą. W tym miejscu przypomnieć wypada udział uczelni i Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym UWM w edukacji poza formalnej, dzięki której poszerzyliśmy pakiet naszych usług. Nasz program Mazury dla Diabetyków łączy biotechnologie z tradycją mazurskich ogrodów. Przyroda i jej wyjątkowość z naszą kulturą generuje szereg możliwości, jednakże niezbędna jest wiedza i potrzebna świadomość nowych trendów. Ważna jest umiejętność współpracy i możliwość przeprowadzenia procesu zmian skutkująca pozyskiwaniem środków na rozwój firm.

Jak przejść od pomysłu do realizacji ? o tym opowiem na debacie, o programie współpracy UWM na styku biznes tzn. małe firmy i nauka w symbiozie.

Porozmawiajmy o tym co Polak potrafi, przedstawimy na debacie nasz pomysł na ekostacje, czyli zielone przystanki, a dla wytrwałych mamy drobne zielone upominki od Instytutu Hortiterapii i gadżety w prezencie od mieszkańców miasta Mrągowa. Liczę, że uczestnicy Nocy Biologów zostaną na debacie, my będziemy w godz. 17.00-19.00.
W czasie debaty czekam na pytania oraz porady jak dokarmiać zimą łabędzie, czy ktoś z Was nam poradzi ?

Mrągowo miasto pretendujące do miana przyjaznego ludziom i przyrodzie posiada swoje pomniki przyrody oraz roślinne symbole. W tym miejscu przytoczę fragment legendy związanej z powstaniem jeziora, nad którym leży miasto. Jesiona to imię pięknej mieszkanki dawnego Ządźboka, której ukochany Czos zginął w jeziorze porwany przez boga wiatrów i burz Perkuna. To także gatunek drzewa do dziś rosnącego w Mrągowie, a także możliwość wykorzystania rodzimej legendy do zastosowania edukacji przyrodniczej i pro zdrowotnej przez zastosowanie sylwoterapii. Lecznicza moc drzew uznana przez medycynę dawną dziś zwaną ludową wraca wraz z holistycznym pojmowaniem świata.

Przechadzka promenada prowadząca wzdłuż linii brzegowej jeziora Czos wraz z molo i amfiteatrem na wodzie, to miejsce przyciągające swym urokiem społeczność lokalną i turystów. Jest to najchętniej odwiedzana trasa, która zachwyca krajobrazem, letnimi wieczorami rozbrzmiewa dźwiękami muzyki prosto ze sceny amfiteatru, jesienią tworzy się tam tzw. strefa ciszy, którą odwiedza naprawdę wielu. I stąd pomysł, aby dodać dziedzictwo przyrodnicze i kulturę do działań prozdrowotnych jako jeszcze jeden element, który społeczeństwu sprawi oryginalną atrakcję, a środowisku swego rodzaju ochronę bioróżnorodności, w naturalny sposób wpłynie na poprawę zdrowia fizycznego, psychicznego.

Dzięki edukacji regionalnej odtwarzamy historię, a także pokazujemy, że spacer wzdłuż brzegów jeziora i wdychanie świeżego powietrza działa jak filtr dla naszego organizmu. Mowa cały czas o edukacji prozdrowotnej.

Nauka przez doświadczenie, łączenie starego z nowym to współistnienie natury z człowiekiem, a to jest ważne dla naszej inicjatywy utworzenia ośrodka , które planujemy zlokalizować na terenie poddającym się rewitalizacji. W ramach inicjatywy Instytutu Hortiterapii rozwija działania, przy czym edukacja prozdrowotna jest pierwszoplanowym działaniem, gdyż każda zmiana zaczyna się w głowie. Innowacja zmienia Mrągowo, to hasło przewodnie na 2016 r. To szansa dla lokalnej społeczności.

Świadomość kapitału jakim dysponujemy w postaci walorów przyrody, dziedzictwu kultury nam służą do animacji w turystyce rehabilitacyjnej, animacja słowem podczas spotkań integracyjnych. Mikroklimat powstający każdego dnia na Mazurach powinien być wykorzystywany w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń cywilizacyjnych np. diabetologicznych. Stworzenie miejsca wspólnego odpoczynku i wywołanie w społeczności lokalnej poczucia odpowiedzialności za cudowny kawałek natury, w którym mają możliwość mieszkać i przebywać dzięki nowym metodom interakcji pozwala mieć nadzieję, że ucząc się przez doświadczenie posiądziemy wiedzę jak nie zmarnować daru cudów natury.

Zasobem naturalnym jest akwen jeziora, natomiast zasobem społecznym jest praca grupy inicjatywnej oraz pasjonatów przyrody, którzy wspólnie planują działania, wykonując często wolontariacko prace pomocnicze, wykorzystają swoją wiedzę i umiejętności do jej realizacji. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielają nam osoby posiadające niezbędną wiedzę, doświadczone w edukacyjnej pracy. Instytut Hortiterapii jest interesariuszem Centrum Badań nad Dziedzictwem Kulturowym i Przyrodniczym Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie.

Zapraszam na spotkanie w trakcie Nocy Biologów, jedynej takiej nocy gdy będziemy mówić o roślinach i magii życia wśród nich. Kwiatowe symbole ludzkiej natury i zielone przepowiednie z leczniczą mocą roślin … zielnik smakowitości dla duszy i ciała. Instytut Hortiterapii, pracuje nad utworzeniem prototypowego Ogrodu Zdrowia Hortiterapii w Mrągowie,
Zaprasza Zofia Wojciechowska.

Pamiętajmy, że Jesiona to imię pięknej kobiety, dawnej mieszkanki Ządźboka, dziś zwanego Mrągowem. Rybak z Mazur, jej ukochany Czos zginął, porwany przez groźnego Perkuna. Legenda pozostała w szumu drzew pochylonych nad wodą jeziora, jesion rosnąc na brzegu nurza w wodnej toni długie gałęzie niczym kobiece ramiona....

Noc Biologów; http://www.nocbiologow.home.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.