Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13303 miejsce

Symbolizm włoski w Padwie. Wystawa w Palazzo Zabarella

W centrum Padwy otwarto na początku października 2011 roku wystawę zatytułowaną "Symbolizm we Włoszech". Wystawa zorganizowana w pięknych salach Palazzo Zabarella trwać będzie aż do 12 lutego 2012 roku.

Pejzaż / Fot. Gaetano PreviatiPalazzo Zabarella to budowla na fundamentach domu rzymskiego, która po wielu zmianach właścicieli ostatecznie stała się siedzibą Fundacji Bano pod dyrekcją Frederica Bano. Fundacja organizuje tutaj różnego rodzaju wystawy sztuki. Po zakończonej właśnie „Od Canovy do Modiglianiego – wizerunek dziewiętnastowieczny” mamy okazję obejrzeć „Symbolizm we Włoszech”. Jest to wystawa na tyle ważna, że właściwie do dzisiaj żadna z wystaw we Włoszech nie prezentowała publiczności tego kierunku jako odrębnej tematyki w historii sztuki włoskiej.

 / Fot. w24Sam ruch symbolizmu pojawił się w zawierusze wielu prądów europejskich z końcem XIX wieku i tak, jak bardzo szybko pojawił się w całej Europie, z taką samą szybkością zamarł (ok. 1900). Najsłynniejsi przedstawiciele pochodzą ze środowiska paryskiego czy austriackiego z Gustavem Klimtem na czele, których prace mogli artyści włoscy poznawać dzięki wystawie symbolistów podczas np. kilku wystaw Biennale w Wenecji. Dla symbolistów rzeczywistość nie ogranicza się do przedstawiania świata takim, jaki jawi się naszym oczom, jak to już czynili przed nimi naturaliści. Symboliści postanowili przedstawiać świat w zaszyfrowanym kodzie jako mistyczną wizję intuicji czy emocji. Symboliści włoscy nie zaznaczyli się zbyt mocno w historii sztuki poza granicami własnego kraju, z wyjątkiem Giovanniego Segantiniego. Jest więc okazja, aby ich przypomnieć i skonfrontować z upływającym czasem.

Wystawa podzielona jest na osiem części. Pierwszy dział ekspozycji nawiązuje do nieistniejącego już dzisiaj Triennale w Brerze, historycznej dzielnicy mediolańskiej z 1891 roku. Ostatni dział natomiast, zatytułowany „Sala del Sogno” (Sala marzeń), rekonstruuje ekspozycję z Biennale w Wenecji 1907 roku, która poświęcona była przedstawieniu artystów generacji symbolistów włoskich.

Na wystawie mamy okazję obejrzeć prace Giovanniego Segantiniego, Gaetano Previatiego, Angelo Morbellego, Vittora Grubicy de Dragona i wielu innych artystów.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Dla mnie interesująca informacja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.