Facebook Google+ Twitter

Sympozjum o wychowaniu dzieci w trzeźwości

,Profilaktyczne aspekty formacji rodziców i dzieci do I Komunii świętej" - to tytuł sympozjum, które odbędzie się 11 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Łomży. Będzie to IX Sympozjum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz Zespołu Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski.

W jaki sposób wspierać rodziców w wychowywaniu dzieci w trzeźwości? W jaki sposób zachęcać dzieci do formułowania zobowiązań abstynenckich? - na te i inne pytania będą próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania. Liczą oni na to, że zapoczątkują dyskusję w środowisku nie tylko duszpasterzy, ale rodziców, katechetów, wychowawców. Organizatorzy sympozjum podkreślają, że nie można poprzestać na smutnej konstatacji zbyt częstych przypadków sięgania po alkohol już przez starsze dzieci.

Od kilkudziesięciu lat w Polsce istnieje tradycja przyjmowania od dzieci zobowiązań pierwszokomunijnych, zawierających postanowienie powstrzymania się od spożywania alkoholu do osiągnięcia pełnoletności. Wieloletnia praca duszpasterska Kościoła na tym odcinku przyniosła pozytywne rezultaty. W wielu rejonach Polski przyrzeczenia pierwszokomunijne są traktowane jako oczywiste, jednak czasami podaje się w wątpliwość ich sens, wskazując m.in. że nie można wymagać takich rzeczy od małych dzieci, gdyż nie mogą podejmować zobowiązań na całe dziesięciolecie, a ewentualne niedotrzymanie postanowień może rodzić zbędne poczucie winy.

Obserwuje się też powszechną aprobatę pierwszokomunijnych przyjęć bez alkoholu. Jednak - jak zaznaczają inicjatorzy planowanego w Łomży spotkania - wraz z przemianami społecznymi pojawia się na horyzoncie pokusa zakwestionowania tego zwyczaju w imię nowoczesności.

Dlatego sympozjum będzie okazja do refleksji m.in. nad tym, w jaki sposób wskazywać dzieciom ideały trzeźwości, w jaki sposób formułować ewentualne zobowiązania i jak wspierać rodziców we właściwym kształtowaniu ich postaw. Organizatorzy spotkania zastanowią się również nad ideą podsumowania pierwszokomunijnego miesiąca maja poprzez szerzenie świeckiej inicjatywy ,,1 czerwca - Dzień Dziecka dniem bez alkoholu".

Podczas spotkania z referatami wystąpią m.in. ks. prof. Marian Zając, o. prof. Andrzej Derdziuk, ks. dr Piotr Kulbacki i dr Szymon Grzelak. W organizację sympozjum włączają się różne instytucje, m.in. Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Instytut Formacji Pastoralno-Liturgicznej KUL, redakcja pisma ,,Eleuteria", Stowarzyszenie AGAPE (Łódź) i oczywiście Wyższe Seminarium Duchowne w Łomży.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

"W wielu rejonach Polski przyrzeczenia pierwszokomunijne są traktowane jako oczywiste, jednak czasami podaje się w wątpliwość ich sens, wskazując m.in. że nie można wymagać takich rzeczy od małych dzieci, gdyż nie mogą podejmować zobowiązań na całe dziesięciolecie, a ewentualne niedotrzymanie postanowień może rodzić zbędne poczucie winy." Przysięga (bo w takiej formie składane są te zobowiązania) nie obejmuje swoją mocą prawną osób niedojrzałych w świetle prawa. Dlatego słusznie odstępuje się od przyjmowania tego rodzaju zobowiązań nie tylko od dzieci pierwszokomunijnych (które zazwyczaj w ferworze spraw związanych z ich uroczystością powtarzają słowa przysięgi machinalnie, tylko dlatego, że im tak kazano), ale i od młodzieży podczas bierzmowania. Jaki sens ma przysięga, jeśli składający ją nie ma pojęcia, o czym tak naprawdę mówi i do czego się zobowiązuje? Popieram wychowanie dzieci w trzeźwości i działania w tym kierunku, ale wymaganie od nich takich zobowiązań jest bezprawne i rzeczywiście wywołuje potem zupełnie niepotrzebne poczucie winy.

Jeszcze co do sposobów wychowania dzieci w trzeźwości. Gdyby rodzice mieli tak zwaną kulturę picia, to zapewne przekazywaliby ją swoim dzieciom. Dziecko dobre wzorce czerpie przede wszystkim z domu rodzinnego, a dopiero potem (w sensie czasowym) od kolegów. Moi rodzice nauczyli mnie pić alkohol - jaki, jak, w jakich ilościach i w jakich okolicznościach - i do tej pory na tym bazuję, chociaż przecież mam już tę osiemnastkę za sobą i mogłabym szaleć do woli.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.