Facebook Google+ Twitter

Symulacja historii Wszechświata jakiej jeszcze nie było

Naukowcy stworzyli komputerowy model dziejów Wszechświata, którego złożoność i możliwości przewyższają wszystkie podobne przedsięwzięcia. Można mówić o historii kompletnej od 12 mln lat po Wielkim Wybuchu, aż po dzień dzisiejszy.

Naukowcy przedstawili historię Wszechświata jako symulację doskonalszą w swoich szczegółach od jakichkolwiek poprzednich modeli przestrzennych. Uwzględniono eksplodujące chmury gazu, wirujące galaktyki, wilczy apetyt czarnych dziur i niezliczone gwiazdy. Kiedy te ostatnie umierają w eksplozji supernowej powstają pierwiastki. Materia wydostając się na zewnątrz może utworzyć następne gwiazdy czy planety.

Symulacja o nazwie Illustris jest najbardziej złożonym modelem komputerowym, jaki kiedykolwiek stworzono. Do tego celu posłużyły superkomputery, których procesy obliczeniowe wymagały sześciu miesięcy prac. Użycie zwykłego komputera osobistego zajęłoby około 2 tysiące lat. Historia Wszechświata została w całości oparta na prawach fizyki, teoriach formowania się galaktyk i ewolucji gwiazd. Odtworzono czas od 12 milionów lat po Wielkim Wybuchu, aż po dzień dzisiejszy, czyli ponad 14 miliardów lat od zarania tych dziejów. Dzięki temu naukowcy mogą przetestować ich teorie dotyczące Wszechświata. Oceniają na ile są zgodne z przewidywaniami i obliczeniami. Dokonują licznych porównań wirtualnego kosmosu z przestrzeniami obserwowanymi przy pomocy teleskopów i innych instrumentów.

"Mamy ten problem w astrofizyce, że nie możemy pójść i przeprowadzić eksperyment w laboratorium, aby sprawdzić nasze teorie" - powiedział Mark Vogelsberger z MIT (Massachusetts Institute of Technology – Instytut Technologiczny w Massachusett), który pracował nad symulacją - "Jedynym sposobem, aby je przetestować to porównywać nasze modele z najlepszymi obserwacjami jakich dokonaliśmy."

Ciemna materia - symulacja http://astronomyonline.org/Cosmology/DarkMatter.asp http://astronomyonline.org/Cosmology/Images/DMSimulation.gif licencja: CC3.0 / Fot. astronomyonline.orgModel komputerowy symuluje zachowanie ciemnej materii, niewidocznego materiału, który tworzy kosmiczną sieć i ciemnej energii, tajemniczej siły, która przyczynia się do ekspansji kosmosu. Wszechświat ewoluuje wraz z pierwszymi galaktykami z zaczątkiem słońc i supermasywnymi czarnymi dziurami znajdującymi się w centrach tych układów grawitacyjnych. Bezmiar słabego gazu wypełnia przestrzenie pomiędzy galaktykami. To pierwsze dostrzegalne pierwiastki, czyli wodór i hel. Te cięższe jak węgiel czy tlen powstają wewnątrz gwiazd, by następnie podczas eksplozji wydostać się w kosmos.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.