Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7531 miejsce

Symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego w Radomsku

Młodzież z czterech radomszczańskich szkół wcieliła się w role europosłów, przedstawicieli frakcji politycznych z Parlamentu Europejskiego, mediów i członków komisji wyborczej. Była to symulacja przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Zapoznanie uczniów z zasadami symulacji. / Fot. Tomasz MazurSymulacja była częścią całorocznego projektu Parlament Europejski +/- 50, w ramach którego na terenie kraju zorganizowanych będzie (kilka już miało miejsce) 16 symulacji wyborów do Parlamentu Europejskiego. Po jednym takim wydarzeniu w każdym województwie. Organizatorami przedsięwzięcia były Polska Fundacja im. Roberta Schumana wraz z Parlamentem Europejskim i Fundacją Konrada Adenauera, zaś partnerem lokalnym - ZSG nr 7 w Radomsku (w tym członkowie Szkolnego Klubu Europejskiego "Młodzież dla Europy").

Pierwsze uwagi trenerów dla członków Komisji Wyborczej / Fot. Tomasz MazurSymulację prowadziło pięć osób – dwóch trenerów z Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (całym przedsięwzięciem kierował Pan Jakub Wojdecki) oraz trzech wspierających ich wolontariuszy. W grze udział wzięło 102 uczniów, podzielonych na 10 grup zgodnie ze scenariuszem symulacji Wśród nich uczniowie I i II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, Zespołu Szkół Ekonomicznych w Radomsku oraz Publicznego Gimnazjum nr 3 w Radomsku.

A wszystko działo się tu...w Nibylandii

Aktywna praca przedstawicieli mediów. / Fot. Tomasz MazurSymulacja rozpoczęła się o godzinie 8.10. Po przywitaniu uczestników, wprowadzeniu w tematykę projektu oraz po obejrzeniu krótkiego filmu edukacyjnego na temat Parlamentu Europejskiego, wszyscy "przenieśli" się do Nibylandii i jako mieszkańcy Parlamentowa poznali największe trudności, z którymi boryka się środowisko nibylandczyków. Wyposażeni w taką wiedzę, Nibylandczycy, po odbiorze swoich dowodów osobistych, zostali podzieleni na grupy (komisja wyborcza, media, osiem komitetów wyborczych) i rozeszli się do sal.

Komitet Europejskiej Partii Ludowej - Europejscy Demokraci. Zwycięzcy wyborów. / Fot. Tomasz MazurMłodzież wcieliła się wylosowane przez siebie role, które odgrywali przez kolejne niemal siedem godzin. Komisja Wyborcza przygotowywała ordynację wyborczą , czuwała nad przebiegiem kampanii wyborczej oraz samych wyborów. Komitety tworzyły główne punkty swoich programów. Liderzy przygotowywali się do debaty, PR-owcy kreowali strategię kampanii wyborczej, a rzecznicy prasowi udzielali wywiadów.

Przedstawiciele mediów zbierali informacje od członków Komitetów do przygotowywanych przez siebie gazet na temat programów wyborczych oraz, w przypadku „prasy brukowej”, życiorysów i szczegółów z życia prywatnego liderów. Trzeba przyznać, że to szczególnie co podgrzewało atmosferę przedwyborczą. Nad wszystkim czuwali i wspierali młodzież trenerzy i wolontariusze.

Ognista debata

Ognista debata. / Fot. Tomasz MazurNareszcie nadszedł czas debaty. Była niezwykle "ognista" - pytania skomplikowane, sprawiające trudności kandydatom. Zwłaszcza kwestie życia prywatnego liderów frakcji „cieszyły” się ogromnym zainteresowanie prasy brukowej. Oczywiście nie brakowało merytorycznej dyskusji, z zaskakującymi odpowiedziami uczestników. Po zakończeniu debaty głos zabrał także pan Witold Gerlicz, dyrektor biura poselskiego pana dr. Jacka Saryusza-Wolskiego.
Głosowanie. / Fot. Tomasz Mazur Ogłoszenie wyników wyborów. / Fot. Tomasz Mazur

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@maggotsic22 "Super zabawa... (ziew)" - a zatem, kolorowych :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Super zabawa... (ziew)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.