Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27586 miejsce

Syndrom poaborcyjny. Przemilczany koszmar?

Nie można zaprzeczyć istnieniu fizycznych i psychicznych skutków zabiegu aborcyjnego. Syndrom poaborcyjny ma dotykać zarówno kobiet jak, i mężczyzn ale psychiatrzy wciąż są wobec niego sceptyczni. Czy słusznie?

Aborcja i jej konsekwencje wciąż są jednym z głównym problemów etycznych na świecie (http://www.sxc.hu/photo/322395) / Fot. lumix2004, Royalty FreeByłam wtedy na studiach, w domu nie było miłości, tata pił alkohol, mama nie radziła sobie z emocjami(...). Ja w pewnym sensie nie miałam źle, bo bita nie byłam, jednak byłam świadkiem złego traktowania mamy i siostry(...). Przyszedł czas studiów, pracowałam na swoje utrzymanie, żeby tylko nie wrócić do domu(...). Wtedy poznałam mężczyznę. Okazało się, że jestem w ciąży(...). Lekarz zaproponował zabieg. Ja nawet nie wiedziałam, że można coś takiego zrobić(...). Po zabiegu jakoś żyłam. Musiałam. (...) Potem poznałam mojego obecnego męża, poroniłam. Po ślubie urodziłam zdrowe dziecko, ale w ciąży było ciężko, strach, że mogę stracić dziecko nie opuszczał mnie(...). Kilka lat temu urodziłam drugiego syna, który przedwcześnie urodzony zmarł. Ta śmierć pokazała mi, że aborcja wciąż ma na mnie wpływ, ze jest ukryta gdzieś głęboko i ma wpływ na mnie i moją rodzinę - tak swoje przeżycia z syndromem poaborcyjnym (Post Abortion Syndrome, PAS) opisuje 37-letnia kobieta.

Podobne świadectwa stały się jednym z głównych argumentów przeciwników aborcji na negatywne skutki zabiegu na psychikę. Przeciwnicy natomiast opierają się na publikacjach naukowych, w których na ogół wyklucza się jednoznacznie istnienie PAS. U kobiet cierpiących na syndrom poaborcyjny pojawia się obojętność emocjonalna, zwiększona czujność, fobie, stworzenie wyimaginowanego dziecka, fascynacja dziećmi i narodzinami, która może przejść w obsesję, chęć ukarania samej siebie, złość, problemy z alkoholem i narkotykami.

Termin Syndrom Poaborcyjny został po raz pierwszy użyty publicznie w 1981 r. przez amerykańskiego psychologa Vincenta Rue przed Kongresem USA. Oświadczył on wówczas, że zauważył u kobiet poddanych zabiegowi aborcji traumę oraz wzrost stresu pourazowego. Tego stanowiska nie popiera jednak do dziś Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne W 2008 r. przedstawiło ono wniosek, że wśród dorosłych kobiet, które zaszły w nieplanowaną ciążę, ryzyko problemów psychicznych nie jest większe, jeśli zdecydują się one na wczesną aborcję, niż jeśli donoszą ciążę. Natomiast pozytywna współzależność pomiędzy wielokrotnymi aborcjami a problemami psychicznymi wynika z gorszej pozycji społecznej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

brida s
  • brida s
  • 13.07.2011 22:25

Może miała de to depresję poporodową, a może po prostu to zła kobieta była - tak nazwę tę co wrzuciła dziecko do szamba - nie tobie oceniać ludzi - na szczęście - patrz na siebie - pewnie tobie też nie jedno można zarzucić

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anka
  • Anka
  • 28.06.2011 13:01

Panie Drabik, dzięki za artykuł. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
321
  • 321
  • 27.06.2011 13:05

http://www.wprost.pl/ar/250753/Urodzila-dziecko-i-utopila-je-w-toalecie/

w wychodku- otwartej toalecie, czyli wrzuciła do szamba.
Jak nazwiemy ten syndrom?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.